Środowisko
07 lutego 2023Jesienią oczyszczalnia zacznie produkować prąd

Wodociągi Kościańskie podpisały umowę z firmą, która wbuduje na oczyszczalni ścieków instalację kogeneracyjną. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
W trakcie procesu oczyszczania ścieków odzyskiwany jest biogaz, który Wodociągi Kościańskie wykorzystują do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Gazu jest jednak kilkukrotnie więcej i jego nadmiar musiał być wypalany.
Postanowiliśmy wykorzystać nadwyżkę gazu do produkcji energii elektrycznej. Kogeneracja to skojarzona produkcja energii. Dzięki temu podczas spalania biogazu będziemy mogli wytwarzać równocześnie energię elektryczną i cieplną. Wytworzony w ten sposób prąd będzie wykorzystywany w procesie technologicznym oczyszczania ścieków, co pozwoli zaspokoić obecne zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną w kilkudziesięciu procentach. Inwestycja powinna się zwrócić w kilkanaście miesięcy - mówił po ogłoszeniu przetargu na wyłonienie wykonawcy Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich.
Instalację zaprojektuje i wybuduje firma TEDOM Poland z Katowic. Zgodnie z warunkami przetargu oddanie do użytkowania instalacji kogeneracyjnej planowane jest do 30.11.2023 r. Przewidywana moc elektryczna jednostki kogeneracyjnej wyniesie ok. 0,1 MW.
Aktualnie przewidujemy poniesienie kosztów inwestycji wyłącznie ze swoich środków finansowych. Dzięki regularnej opłacie za wodę i ścieki możemy inwestować w bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców miasta Kościana i części gminy Kościan oraz dbać o bezpieczne oczyszczone ścieki które trafiają do środowiska – mówi prezez Borkowski.
Wodociągi wystąpią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej z wnioskiem o możliwość uzyskania dotacji w ramach realizowanego projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana” dofinansowanego z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Budowa instalacji kogeneracyjnej to kolejny krok Wodociągów w kierunku odnawialnych źródeł energii. Od jesieni spółka korzysta na oczyszczalni ścieków oraz na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej z instalacji fotowoltaicznych. Łącznie mogą one wyprodukować w ciągu 25 lat ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej. Instalacje zostały wybudowane przez zewnętrzną firmę i są jej własnością. Wodociągi Kościańskie płacą abonament za korzystanie z fotowolataiki, w którym ujęte są koszty wybudowania, obsługi i usuwania ewentualnych awarii w ciągu 24 godzin.
Zbiornik biogazu
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Narzekacze koscianscy na start! Wylejcie morze hejtu na burmistrza i na firmy jemu podlegle! Pierwszenstwo daje tym od rynku.