Magazyn koscian.net

09 Wrz 2019

Czempińska flaga

Pięć lat po zatwierdzeniu obecnie obowiązującego herbu Czempinia radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia gminnej flagi i zasad jej użytkowania.

Zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach samorządy terytorialne mają prawo do stanowienia własnych herbów, flag, chorągwi, sztandarów, insygniów i innych symboli pod warunkiem, że są one zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Aby ustanowić symbole samorząd musi uzyskać pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji o przedłożonym projekcie. W praktyce oznacza to konieczność uzyskania akceptacji działającej przy ministerstwie Komisji Heraldycznej, co – jak dowodzą doświadczenia samorządów – nie jest proste. Czempiń zatwierdził obowiązujący obecnie herb po blisko jedenastu latach konsultacji. Komisja wielokrotnie odrzucała przedstawiane propozycje i przedłużała w nieskończoność procedury. Konsensus osiągnięto w roku 2014. Miejsce dawnego herbu, nad którego tarczą znajdowała się czerwona łódź mająca po bokach cztery gwiazdy zastąpił nowy, zatwierdzony przez ministerialnych heraldyków.

Obowiązujący herb Czempinia przedstawia umieszczony na skos w złotym polu zielony ostrzew z jednym liściem, dwoma gałązkami i trójdzielnym korzeniem. Na ostrzew nałożone są na skos trzy czerwone strzały. Ostrzew symbolizuje dom i nadzieję, a trzy strzały nawiązują do trzech strzelców, którzy w roku 1454 udali się na bitwę z Krzyżakami.

Z ustanowieniem gminnej flagi nie było tyle kłopotów co z herbem. Być może dlatego, że nie zawiera ona żadnych dodatkowych elementów. Na fladze umieszczono symbole z tarczy herbowej. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, i uchwalony w minionym tygodniu przez Radę Miejską w Czempiniu.

Zgodnie z prawem flaga stanowi własność Gminy Czempiń i podlega ochronie prawnej. Może być używana wyłącznie w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych ze wzorami graficznymi opisanymi w uchwale rady gminy. Prawo do jej używania przysługuje radzie miejskiej, burmistrzowi, urzędowi gminy, gminnym jednostkom organizacyjnym oraz mieszkańcom gminy.

Flaga może być umieszczana, używana i rozpowszechniana wyłącznie w sposób zapewniający należną jej cześć, powagę i poszanowanie. Burmistrz może zakazać używania flagi, jeżeli osoba lub podmiot używający nie uzyskał zgody lub „wykorzystuje ten symbol w sposób nie zapewniający mu należytej czci i szacunku albo godzący w powagę i prestiż Gminy lub naraża na szkodę interes Gminy.”

Uchwała ustanawiająca gminną flagę wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. (s)

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.136.154.103

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.