menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

29 Sie 2017

XXVII edycja nagrody „Nieprzeciętni”

Redakcja „Wiadomości Kościańskich” od 27 lat nagradza statuetką „Nieprzeciętny” osoby wyróżniające się w działalności kulturalnej, społecznej i gospodarczej. Wśród „nieprzeciętnych” znajdują się wybitni historycy-regionaliści, dziennikarze, nauczyciele, działacze samorządowi, przedsiębiorcy i politycy.

W XXVII edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” wyróżniono:

•    „Za  serce” – Renatę Majorek z Kościana. Społeczniczka, instruktor do spraw kulturalno-oświatowych. Od dwóch lat pedagog w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kościanie. Działaczka grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Kościanie. Instruktor, wychowawca lub komendant 20 obozów dla dzieci niepełnosprawnych. Jako instruktor do spraw kulturalno-oświatowych w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie założyła i prowadziła kabaret dla dorosłych „Lutownica”, i dla dzieci pracowników „PINeZKA”. W Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach była instruktorem do spraw kulturalno-oświatowych. Jej zasługi są nie do przecenienia. - Z grupą niewidomych robiliśmy codziennie audycje radiowe, z zespołem muzycznym „Oaza bis” występowaliśmy nie tylko w DPS, zapraszano nas także na występy gościnne. Założyłam miesięcznik „Mój Dom”, który wydawaliśmy w wersji papierowej, w brajlu i w wersji dźwiękowej na kasetach dla tych co nie widzieli i nie znali brajla. Prowadziłam teatr „Ogończyk” oraz Klub Ludzi Ciekawych Świata „Gaja” – opowiada Renata Majorek. W latach 2010-2015 była koordynatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gubinie, założyła i prowadziła grupę poetycko-teatralną UTW-ór. W 2014 r. otrzymała specjalne wyróżnienie ze Sztabu WOŚP w Gubinie za  rekordową zbiórkę pieniędzy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Od serca” podarowała około 500 książek Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu w Gubinie. W 2014/2015 otrzymała tytuł Lubuszanina Roku powiatu krośnieńskiego za działalność charytatywną na rzecz osób starszych. W 2015 r. założyła w Kościanie grupę teatralną AMAND, która skupia aktorów w wieku 50+. Jest autorką scenariusza i reżyserką spektakli „Nie ma  się co…” oraz „Człowieku, jesteś na trzecim wieku”.

•    „Za regionalizm” – Jolantę Nowicką ze Starych Oborzysk. Nauczycielka matematyki i informatyki, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, prezes „Centrum Rozwoju Gminy Kościan”. Liderka w aktywizacji mieszkańców do działań promujących rozwój gminy, rozwijania partnerstwa i współpracy między instytucjami i organizacjami społecznymi. Inicjatorka i realizatorka kilkunastu projektów kulturalno-edukacyjnych. Co roku organizuje letnie lub zimowe obozy wypoczynkowe dla uczniów z biednych rodzin. Jest opiekunem szkolnej drużyny harcerskiej. Laureatka wielkopolskiego konkursu „Obywatelka Poszukiwana”. Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan, którego celem są działania na rzecz rozwoju środowiska lokalnego. Autorka i współautorka kilkudziesięciu projektów, na realizację których pozyskała blisko 500 tys. zł ze środków samorządowych, regionalnych i unijnych. Do najważniejszych należą m.in.: „Bliskie a nieznane”, „Zajazd Mickiewiczowski”, „Podróże z Panem Tadeuszem”, „Smaki na szlaku Gościnnej Wielkopolski”, „W labiryncie ścieżek wiedzy”, „Remont dachu i renowacja ołtarzy w kościele w Starych Oborzyskach”, „Jarmark św. Mikołaja”, „Rodzinna przygoda na romantyczno-bajkowych szlakach Ziemi Kościańskiej”, „Niezwykła przygoda na szlaku Generała Dezyderego Chłapowskiego – dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego narodu”, „Historie drzewami pisane”. Inicjatorka „Spotkań integracyjnych” w ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie, których efektem jest coroczna inscenizacja w magicznej scenerii tego miejsca.

•    „Za regionalizm” – Krzysztofa Pieśniaka z Kluczewa. Kowal. Zawodowo poszedł w ślady ojca, kowala z sześćdziesięcioletnią praktyką. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola”, które od 20 lat prowadzi z rodziną w Kluczewie koło Przemętu. „U Kowola” dorośli i dzieci mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś i wygląda dzisiaj życie na wsi, przypatrzeć się pracy w kuźni i gospodarstwie. Dom, w którym oferuje noclegi liczy około 150 lat, kiedyś mieszkali w nim kowale. Rodzina Pieśniaków kupiła go w 1912 roku. Kiedy przeprowadzili się do nowego domu, postanowili wynajmować starą chatę letnikom. Zgromadzili bogatą kolekcję dawniej używanych oryginalnych przedmiotów. Na wyposażeniu domu znajdują się m.in.: sprawny kołowrotek, kamienna maglownica, drewniane koło i magiczny kufer, piec kaflowy do pieczenia chleba. W stuletniej kuźni można zobaczyć jak Krzysztof Pieśniak rozpala palenisko i wykuwa podkowy, okraszając pokaz anegdotami i opowiadaniem w gwarze o ciężkiej pracy kowala. W jego gospodarstwie systematycznie organizowane są zielone szkoły dla dzieciaków, które zachwycone często pierwszy raz na  żywo oglądają kozy, krowy, świnie, mogą pogłaskać królika, zrobić masło lub pojeździć na starych hulajnogach.      
    - Dzieci w miastach coraz mniej mają do czynienia z naturą i tradycjami. Siedzą przed komputerami i nie mają pojęcia jak to było kiedyś, albo jak pięknie może być na wsi. Postanowiłem więc im to pokazać. Nie wiem, może się mylę, ale za każdym razem widzę w oczach dzieci radość z tego, że mogą poszaleć, że mają do dyspozycji przestrzeń i świeże powietrze  – wyjaśnia Krzysztof Pieśniak.

•    „Za wspieranie uzdolnionej młodzieży” – Towarzystwo Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie. Poprzez realizowany od 20 lat pogram stypendialny Towarzystwo wspiera zdolnych i ambitnych uczniów z powiatu kościańskiego w zdobywaniu wykształcenia i ich wszechstronnym rozwoju. Członkowie i podopieczni Towarzystwa dbają o rozpowszechnianie w świadomości społecznej potrzeby zdobywania wiedzy i wykształcenia. Zawiązana w 1997 roku organizacja za patrona przyjęła Dezyderego Chłapowskiego, któremu bliski był ideał pracy od podstaw wyrażającej się w celu, jaki postawiło sobie w XIX wieku poznańskie Towarzystwo Pomocy Naukowej: „Wydobywać z mas ludu młodzież zdatną, a wykrywszy jej talenta obrócić na pożytek społeczeństwa”.  
    - Stwierdzenie, że młodzież jest przyszłością każdej społeczności, to nie jest slogan. To dla nas  zobowiązanie i nakaz, to coś realnego, wymagającego codziennej pracy i wsparcia. Nie tylko finansowego, lecz również emocjonalnego, gdyż często młodzież ma obniżone poczucie własnej wartości. Dostrzeżenie jej przez Stowarzyszenie traktuje jako wyróżnienie i motywację do rozwijania swoich zdolności. Niezmarnowane aspiracje, niezmarnowany potencjał możliwości, to jest coś co procentuje. Widzimy to śledząc losy naszych stypendystów – mówi dr. hab. Cezary Trosiak, prezes Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego.

•     „Za  przedsiębiorczość” – Mirosława Litke z Kościana. Prezes Zarządu Spółki INSTAL-FILTER SA. w Kościanie. Firma jest liderem w branży ochrony powietrza. W 2015 r. otrzymała prestiżową nagrodę Ekolaur w kategorii ochrona powietrza i odnawialne źródła energii. Marka INSTAL-FILTER funkcjonuje na rynku trzy lata, ale tworzy ją  zgrany, współpracujący ze sobą od wielu lat, zespół doświadczonych specjalistów od ochrony powietrza.
    - Z branżą ochrony środowiska związany jestem od ponad 20 lat. To co na początku było wyłącznie  pomysłem na biznes szybko przekształciło się w pasję. Udało mi się skupić wokół siebie podobnych ludzi – mówi Mirosław Litke – Mamy wyrobioną markę w branży i doświadczenie zdobyte przy nadzorowaniu budowy ponad 600 instalacji przemysłowych do ochrony powietrza.
    Firma skupia się na wykonywaniu instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji dla energetyki i ciepłownictwa. W Kościanie projektuje się instalacje, które usuwają z gazów do 99,9 procent zanieczyszczeń. W ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesny zakład przy ul. Północnej w Kościanie, na który składa się kompleks o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych z dwiema halami produkcyjnymi i biurowcem dla kadry inżynieryjno-technicznej.

* * *

Ponadto po raz dwudziesty trzeci redakcja „WK” przyznała wyróżnienie za działalność samorządową - „Dobry Gospodarz”. Tym zaszczytnym tytułem uhonorowano Adama Lewandowskiego, który od 2006 roku jest burmistrzem Śremu.
    Od 2007 r. jest Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Dzięki jego inicjatywie powstały dwa fundusze pożyczkowe, gmina Śrem weszła do Aglomeracji Poznańskiej, a następnie została członkiem Stowarzyszenia Metropolia Poznań, którego  Adam Lewandowski jest wiceprezesem. Jego staraniom zawdzięcza się uruchomienie  połączenia autobusowego Metropolis na trasie Śrem-Poznań. Wspiera rozwój sportu i turystyki regionu jako przewodniczący projektu „Kompleksowa promocja markowego produktu turystyki wodnej Wielka Pętla Wielkopolski”. Dzięki jego wysiłkom miasto stopniowo „zwraca się ku rzece Warcie”. Powstała nowa promenada, restauracje, trasy spacerowe i rowerowe, trwają starania o budowę portu rzecznego. Burmistrz działa w Związku Miast Polskich, jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Udziela się w Towarzystwie im. ks. Piotra  Wawrzyniaka w Śremie, które pomaga rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz dba o rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Warto dodać, że burmistrz jest poetą.

REDAKCJA „WK”

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (6) zobacz

  • 3 (3)

  noster, w dniu 31-08-2017 10:27:25 napisał:

  Panie Krzysztofie gratuluje tytuł zasłużony w 100 %

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Bogna, w dniu 31-08-2017 23:00:00 napisał:

  Renia :) gratuluję:) To, że jesteś Nieprzeciętną osobą wiedziałam od zawsze...dumna jestem, że mogłam spędzać z Tobą najciekawsze wtorki w moim pogmatwanym życiu:)

  odpowiedz

  • 0 (4)

  MARIET, w dniu 01-09-2017 08:57:41 napisał:

  TAK SIĘ SKŁADA ,ŻE ZNAM OSOBIŚCIE DWIE NIEPRZECIETNE PANIE JOLA I RENATA JESTEM ZASZCZYCONA ,ŻE WAS ZNA OSOBIŚCIE, ŻE MOGĘ Z WAMI WSPÓŁPRACOWAĆ GRATULUJĘ I UKŁONY

  odpowiedz

  • 1 (3)

  JAN WALER, w dniu 01-09-2017 10:16:45 napisał:

  Ze te osoby dostały nagrody za NIEPRZECIĘTNOŚĆ to rozumiem,ale dlaczego dostał skompromitowany komorowski,tego nie rozumiem,bo za co??

  odpowiedz

  • 0 (0)

  mieszkaniec, w dniu 05-09-2017 11:56:54 napisał:

  Serdeczne gratulacje dla Pani Jolanty Nowickiej!!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Magda, w dniu 05-09-2017 14:09:05 napisał:

  Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych a zwłaszcza dla Renaty. Kobieta o wielkim sercu, pełna pasji i poczucia humoru. Gratuluję Reniu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Burger 100% wołowiny
BRYKIET TORFOWY
620PLN PRYZMAT POLECA 500PLN
ZOBACZ MENU >>>
Zamów Opał Zapłać Kartą w Domu - SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKI
Kamień granitowy różowy 8/16
PRYZMAT 240 zł/tonaPLN
NAJLEPSZA KAWA W MIEŚCIE !
NOWA JAKOŚĆ ! - FINEZJA ZAPRASZA !PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie