Magazyn koscian.net

23 Lut 2015

Wokaliści opanują Śmigiel

Po trzech latach przerwy w Śmiglu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży MUZOL. Będzie to już szósta edycja imprezy skierowanej do wokalistów. Pięć poprzednich przyciągnęło rzeszę młodych ludzi marzących o karierze sceniczne


Od regionu do Polski

Pomysłodawcą festiwalu był Henryk Pella. W śmigielskim Centrum Kultury powołał do życia Studio Piosenki MUZOL. To pod jego okiem pierwsze kroki na scenie stawiali młodzi wokaliści. Marzeniem instruktora śpiewu było zorganizowanie w Śmiglu konkursu promującego uczestników do Festiwalu Festiwalu Międzynarodowego w Jarocinie. Pomysł udało się zrealizować w 2003 roku. Pierwszy MUZOL miał zasięg regionalny. Taki charakter festiwal miał do 2006 roku. W roku 2007 odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży MUZOL. Ostatnią, piątą edycję zorganizowano w 2012 roku. Do 2008 roku kierownikiem artystycznym festiwalu i jego dobrym duchem był Henryk Pella. Dziś festiwal nosi imię nieżyjącego muzyka i nauczyciela młodzieży.

Na przestrzeni lat festiwal zmieniał swoją formułę. Jego cele pozostają nadal takie sama. Chodzi o popularyzację polskiej piosenki wśród dzieci i młodzieży, promowanie ich twórczości artystycznej i edukację kulturalną. Dwudniowy festiwal to okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów dla osób zajmujących się upowszechnianiem śpiewu oraz integracji młodych wokalistów z całej Polski.

Na scenie śmigielskiego Centrum Kultury pierwsze kroki stawiały osoby, które z muzyką związały swoją przyszłość. Uczestnikami MUZOL-a byli Zofia Nowakowska, która współpracuje z Piotrem Rubikiem i występuje w Teatrze Muzycznym Roma oraz Michał Grobelny, półfinalista programu „The Voice od Poland”. Festiwale były także ważnymi wydarzeniem w życiu Emilii Ziegler ze Śmigla, która uczęszczała do studia piosenki prowadzonego przez Henryka Pellę. Szerszej publiczności znana jest z telewizyjnego show „Bitwa na głosy”. Swoją przyszłość chce związać z muzyką. Studiuje na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nigdy nie przestała śpiewać.

- Udział w festiwalu dał mi możliwość wystąpienia na scenie wśród wokalistów śpiewających na bardzo wysokim poziomie. Miałam możliwość nie tylko śpiewania, ale i obserwowania i słuchania innych, a taka obserwacja i możliwość porównania to najkorzystniejsza dla wokalisty nauka. Prócz tego profesjonalne jury zawsze służyło swoimi radami. Dla mnie osobiście udział w festiwalu był też swego rodzaju hołdem dla zmarłego Pana Pelli, którego imię nosi festiwal. – wspomina Emila Ziegler. - W Bydgoszczy często pytano mnie skąd jestem. Gdy mówiłam, że ze Śmigla wielu dopytywało, czy nie tam odbywał się ten duży ogólnopolski festiwal wokalny. MUZOL rozsławił nasz mały Śmigiel i można było posłuchać na nim wokalistów naprawdę z całej Polski, a co za tym idzie zdobyć ogromne doświadczenie przez samo słuchanie, o śpiewaniu nie wspominając.

MUZOL powraca

Organizatorem szóstek edycji MUZOL-a jest Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne przy wsparciu Centrum Kultury w Śmiglu i Urzędu Miejskiego Śmigla. Inicjatywa zyskała przychylność władz samorządowych gminy.

- Liczne zapytania o przyszłość festiwalu ze strony potencjalnych uczestników świadczą o tym, że zapotrzebowanie na zorganizowanie kolejnej edycji jest duże. Poziom Koncertu Laureatów w poprzednich latach był bardzo wysoki, co podkreślali zgodnie wszyscy członkowie jury oraz goście z całego kraju. Wierzę, że nie inaczej będzie tym razem. Myślę, że MUZOL jest ważnym wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców, a dla gminy bardzo dobrą promocją na całą Polskę – uważa burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak.

Organizatorzy festiwalu zawsze stawiali na profesjonale jury. Nie inaczej będzie tym razem. Podczas tegorocznej edycji MUZOL-a młodych wokalistów oceniać będą: Aleksander Maliszewski – kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista i pianista, były kierownik Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sopocie, laureat Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i dyrygentury; Halina Benedykt – wokalistka, laureatka „Nagrody Publiczności” na Festiwalu w Opolu w 1987 roku oraz Międzynarodowej Organizacji Festiwali „FIDOF” na Festiwalu w Sopocie w 1988 roku, która aktualnie prowadzi warsztaty wokalne oraz Marzena Osiewicz - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, kompozytorka, wokalistka, pianistka, pedagog śpiewu, wykładowca Policealnego Studium Piosenkarskiego im Czesława Niemena w Poznaniu.

Ruszyły eliminacje

VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży MUZOL im. Henryka Pelli Śmigiel 2015 odbędzie się w dniach 19 i 20 czerwca. Pierwszy dzień zarezerwowany jest na warsztaty wokalne. Drugiego dnia odbędą się przesłuchania wokalistów i Koncert Laureatów.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się eliminacje. Wokaliści rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych: 9 - 12 lat; 13 - 15 lat; 16 - 25 lat. O przydziale solisty do grupy decyduje rok urodzenia.

Na zgłoszenia wokalistów spoza gminy Śmigiel organizatorzy czekają do 15 maja. Obowiązkowe jest przesłanie demo piosenek konkursowych w języku polskim (maksymalnie dwa utwory) na płycie CD w formacie audio lub mp3 wraz z czytelnie wypełnioną kartą zgłoszenia. Do konkursu zakwalifikują się osoby wyłonione przez komisję. Wyniki zostaną opublikowane najpóźniej 6 czerwca na stronie internetowej www.muzol.smigiel.pl oraz www.ck-smigiel.pl. Dla wokalistów z gminy Śmigiel 6 czerwca odbędą się przesłuchania stacjonarne w Centrum Kultury w Śmiglu. Będą w nich uczestniczyć osoby, które do 1 czerwca dostarczą kartę zgłoszeniową. Komisja do dalszego etapu zakwalifikuje maksymalnie trzy osoby w każdej grupie wiekowej.

Podczas konkursu każdy z wokalistów wykona jedną piosenkę. Drugą zaśpiewa tylko na wyraźne życzenie jury. Soliści muszą wybierać spośród polskich piosenek. (h)

GK 07/2015

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.139.107.241

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.