menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

11 listopada 2017

Wierni Niepodległej

Konspiracji wojskowej na Ziemi Kościański podczas II wojny światowej poświęcono czwartkową sesję popularno-naukową z cyklu ,,Wierni Niepodległej’’.

Kościaniacy wysłuchali kilku prelekcji. O nowych dokumentach dotyczących konspiracji na Ziemi Kościańskiej mówił  red. Jerzy Zielonka, który zwracał uwagę na to, jak ważna jest weryfikacja wszelkich informacji i analizowanie dostępnych dokumentów. Życie i dzieło Mariana Koszewskiego przybliżyła Teresa Masłowska, przypominając, że w 1940 r. wraz z kolegami założył konspiracyjną organizację nazwaną Paktem Czterech, w 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Był więźniem politycznym poznańskiego Fortu VII i obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen – Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia w maju 1945 r. Jan Pawicki i Zenon Walczak przypomnieli sylwetki duchownych z lat 1939-1954. Pierwszy z nich mówił o proboszczu kościańskim ks. Stanisławie Bednarkiewiczu, drugi przybliżył sylwetkę brata Józefa Zapłaty, urodzonego w Jerce. Ostatnią prelekcję wygłosiła Emilia Grajewska-Banaszak, która omówiła regionalne dokonania Leszka Michalczaka, długoletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie.

Podczas sesji otwarto wystawę zatytułowaną ,,Kościańska Konspiracja Wojskowa 1939-1945’’. Ekspozycję można oglądać do końca roku.

Organizatorami sesji byli: Starosta Kościański, Burmistrz Miasta Kościana, Zespół Badawczy ,,Wierni Niepodległej’’ i Muzeum Regionalne w Kościanie.

Fot. Bogdan Ludowicz

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (5) zobacz

  • 0 (0)

  MOSAD, w dniu 12-11-2017 13:14:13 napisał:

  zAINTERESOWANIE, ŻE HO, HO... Sama budżetówka...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  CIEKAWSKOŚĆ, w dniu 12-11-2017 18:08:57 napisał:

  No tak sami starsi panowie i panie, którzy dokladnie w temacie już wszystko wiedzą, nieliczna młodzież poinformowana przez najbliższych z rodziny a może by tak szerszą info, aby młodzież wszelaką zachęcić i im przybliżyć historie lokalną i ile byłoby pożytku. A tu wszystko dla nielicznych - to mi się nie podoba!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  koscianiak, w dniu 12-11-2017 18:30:02 napisał:

  pytanie -a było to nadłosnione,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 12-11-2017 18:52:18 napisał:

  Miny uczestników mówią wszystko, musiałem być i żałuję bo nuda i jeszcze raz nuda. Co ja tutaj robię......

  odpowiedz

  • 0 (0)

  wywiad, w dniu 13-11-2017 18:44:51 napisał:

  Nie - bo oni temat mają doskonale opanowany i wałkowanie tego co już wiedzą zainteresowania nie wzbudza a gdzie młodzież; może by tak powtórzyć dla nich pobudzić ich zmysły pokazać jak dziadowie i pradziadowie troszczyli się o to by dziś życ tak jak żyją... żywa lekcja historii a może jakieś folderki, mini pamiętniki i itp.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

HIT CENA !!! WIENERBERGER KLINKIER KOSMO GAT.I
2,40 sztukaPLN
SKUP ZŁOMU - MAKULATURY - PLASTIKU - RTV/AGD
Wszystko oddasz w jednym miesjcu PRYZMAT PLN
Zestaw dnia (dwa dania) REWELACYJNA CENA !
16PLN 11PLN
HIT CENA !!!! WIENERBERGER KLINKIER POMERANIA GAT.I
2,20PLN 1,40 sztukaPLN
ZORGANIZUJEMY DLA CIEBIE UROCZYSTOŚĆ !
Finezja tel. 655 120 995PLN
PELET DĘBOWY - PRYZMAT
13,50 worekPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie