menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

05 Cze 2017

Więcej pociągów do Poznania?

Propozycję przystąpienia do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej otrzymały władze samorządowe Kościana, gminy Kościan i powiatu kościańskiego. Udział w projekcie oznaczałby zwiększenie liczby pociągów do stolicy Wielkopolski. Lokalne samorządu musiałyby jednak do nich dopłacać

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Jego członkami są jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład aglomeracji poznańskiej. Działają w nim także gminy, które nie są członkami stowarzyszenia, ale ich położenie jest uzasadnieniem do włączenia ich do projektu. Wśród nich jest gmina Czempiń. 

Celem projektu Poznańska Kolej Metropolitalna jest zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających każdego dnia do Poznania. Alternatywą ma być transport publiczny, a jego kluczowym elementem kolej. Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zakłada stworzenie węzłów przesiadkowych na trasie dojazdu do Poznania wraz z niezbędną infrastrukturą. Takie zadanie będzie realizowane w Czempiniu. Lokalny samorząd pozyskał dotację na budowę przejścia podziemnego prowadzącego na peron oraz parkingów i sieci ścieżek rowerowych ułatwiających dojazd na dworzec.

W oparciu o Master Plan Stowarzyszenie Metropolia Poznań podjęło rozmowy z poszczególnymi gminami i powiatami na temat zwiększenia liczby połączeń kolejowych do Poznania i współfinansowanie tego przedsięwzięcia. Już w grudniu w rozkładach jazdy pociągów mają się znaleźć dodatkowe połączenia. Propozycję przystąpienia do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej otrzymały też władze samorządowe Kościana, gminy Kościan i powiatu kościańskiego.

- Udział w projekcie wiąże się z dofinansowaniem ze strony gminy. Nie są to małe pieniądze. Mowa jest także o remoncie i w administrowaniu budynkami dworców. Nie widzę możliwości zwiększenia liczby połączeń do Poznania, gdy remontowana będzie linia kolejowa. Prace potrwają do 2020 roku. Musimy poczekać na ich zakończenie. Taką odpowiedź przesłaliśmy do marszałka województwa wielkopolskiego – mówi wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła. - Czekają nas trzy trudne lata. Na terenie gminy przebudowywane będą wiadukty kolejowe w Nacławiu i Widziszewie oraz przejazdy kolejowe w Starych Oborzyskach, Nowych Oborzyskach i Widziszewie.

- Wstępnie jesteśmy zainteresowani propozycją – mówi wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak. - Wrócimy do tego tematu po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. Jej przebudowa nie pozwoli na zwiększenie liczby połączeń. Zaproszenie wiąże się także z kosztami. Wymaga zabezpieczenia środków w budżecie. (h)

GK 22/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (1) zobacz

    • 1 (1)

    Saizou, w dniu 09-06-2017 14:59:10 napisał:

    Zdjęcie chyba nieadekwatne, bo w naszych stronach nie kursują KW.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.82.81.154

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
HIT CENA !!! WIENERBERGER KLINKIER KOSMO GAT.I
2,40 sztukaPLN
MIAŁ WYSOKOKALORYCZNY z węglem PL - SUPER JAKOŚĆ
NOWA DOSTAWA 720zł/PLN
Sałatka grecka
15PLN
WĘGIEL WORKOWANY NAJWYŻSZA JAKOŚĆ NAJNIŻSZA CENA
SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKIPLN
Burger 100% wołowiny
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie