menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
24 listopada 2017, piątek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

03 Lip 2017

Warto wykonać badanie

Ewa Rapacz Ewa Rapacz

Ponad czterysta badań na obecność nużeńca przeprowadzono od 2014 roku w Pracowni Bakteriologicznej kościańskiego szpitala. U osiemdziesięciu procent badanych potwierdzono występowanie pasożyta. - Tak duża ilość badań w tym kierunku świadczy o coraz większej świadomości wśród społeczeństwa o istniejącym zagrożeniu – mówi specjalista mikrobiolog Ewa Rapacz

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) jest powszechnie występującym pasożytem. Bytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych skóry twarzy. Żywi się lipidami i wydzieliną łojową. Powoduje zapalenie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Może być przyczyną zaostrzenia trądziku różowatego. Nużeniec może występować w mieszkach włosowych rzęs i powodować przewlekłe zapalenie powiek, a czasami także spojówek. Charakterystyczne objawy to swędzenie, pieczenie, uczycie suchości i łzawienie oczu. W miarę wzrostu pasożyta może dojść do przemieszczenia podstawy rzęsy i zmiany kierunku jej wzrostu. Jednym z częstych objawów zakażenia nużeńcem jest nadmierne wypadanie rzęs.

Stan chorobowy spowodowany obecnością nużeńca nazywa się nużycą lub demodekozą. Często schorzenie jest błędnie diagnozowane jako zapalenie alergiczne lub infekcja bakteryjna, czy grzybicza.

- Badanie na obecność nużeńca przeprowadzamy od 2014 roku. Ponieważ wcześniej mieliśmy dużo telefonów od pacjentów z pytaniem o to badanie, uznaliśmy iż warto mieć je w ofercie. Muszę przyznać, że mamy pacjentów nie tylko z Kościana, ale także z dość odległych miejsc jak Leszno, Wschowa, Gostyń - wyjaśnia Ewa Rapacz, kierownik Pracowni Bakteriologii w Laboratorium Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie. - Występowanie tego pasożyta jest naprawdę powszechne. Nużeniec występuje nie tylko u osób starszych z obniżoną odpornością organizmu, ale również u osób młodych, a nawet dzieci. Czasami zgłaszają się do nas ludzie, którzy od lat borykają się z problemami skórnymi czy suchością oka.

Wielu pacjentów trafia do kościańskiego laboratorium po długotrwałym leczeniu, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Pacjenci sami zgłaszają na badania ponieważ słyszeli bądź czytali na temat nużycy. Coraz więcej pacjentów jest kierowanych przez dermatologów i okulistów.

Do badania pobiera się rzęsy, brwi, zeskrobiny skóry zmienionej chorobowo a także ropnie. Badanie jest bardzo proste, polega na badaniu mikroskopowym pobranego materiału, który zawieszony jest w z specjalnym płynie. Czas oczekiwania na wynik jest bardzo krótki, czyli 15-20 minut.

Leczenie nużycy wymaga czasu i konsekwencji. Ponieważ cykl rozwojowy pasożyta trwa około 3-4 tygodni trzeba je prowadzić w kilku etapach, aby zniszczyć wszystkie formy rozwojowe: jaja, larwy i osobniki dorosłe. (h)

GK 26/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (2) zobacz

    • 0 (0)

    Aktywny, w dniu 08-07-2017 06:03:20 napisał:

    Wzrost świadomości zawsze i nieodzownie wiąże się i wiązał se świadomością pasożytòw,bakterii,drobnoustrojów,wirusòw i innego dziadostwa.A Jezus do Łazarza krzyknął do dziury w skale - Hej!Wyłaź! I wyszedł chłopina śmierdzący owinięty bandażami.Ale zaraz dali mu jeść i pić....

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.162.250.227

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

UROCZYSTOŚCI RODZINNE - NOWA JAKOŚĆ !
Finezja tel. 655 120 995PLN
Sok pomidorowy Dworski 300ml
1,30PLN
WĘGIEL WORKOWANY NAJWYŻSZA JAKOŚĆ NAJNIŻSZA CENA
SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKIPLN
Ogłoszenie drobne kolor
2PLN
WĘGIEL ORZECH GAT.I KL.22
JUŻ DOSTĘPNY 570 zł.PLN
DWA ZESTAWY OBIADOWE DO WYBORU !
W KAZDY PIĄTEK DWA ZESTAWY DO WYBORU - ZAPRASZAMY ! 11 zł.PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie