menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
22 października 2017, niedziela, Imieniny obchodzą:

Aktualności

21 Lut 2017

W trosce o dobro dzieci

Jak rozpoznać, że wobec dziecka jest stosowana przemoc? W jaki sposób interweniować, gdy dziecku dzieje się krzywda? Na czym polega przemoc seksualna? - odpowiedzi na takie pytania udzielono odpowiedzi podczas piątkowej konferencji „Dziecko krzywdzone” w Kościańskim Ośrodku Kultury

Konferencja była wspólną inicjatywą Starostwa Powiatowego Urzędu Miejskiego, Komendy Powiatowej Policji i Samorządowego Przedszkola nr 2 w Kościanie. Sala Kościańskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Z zaproszenia na spotkanie skorzystały osoby, które na co dzień mają kontakt z dziećmi: nauczyciele oraz pracownicy placówek oświatowych, ośrodków pomocy społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Jest wiele dzieci, które doświadczają różnych form przemocy. Naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi na takie dzieci i pomoc im – podkreśliła na wstępie Izabela Czerwińska z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.

- Zła wokół nas jest bardzo wiele. Niekiedy krzyczy. Powinniśmy potrafić rozpoznać ten krzyk, szczególnie gdy dotyczy najmniejszego człowieka, jakim jest dziecko. Temu ma służyć dzisiejsza konferencja. Wspólnie możemy zastanowić się, co zrobić, żeby zło wobec najmłodszych wyeliminować – podkreślił burmistrz Kościana Michał Jurga. - Jesteśmy wdzięczni za podjęcie tego tematu paniom Izabeli Czerwińskiej z Komendy Powiatowej Policji i Beacie Zielonce, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 2 w Kościanie. To dzięki nim możemy się spotkać i rozmawiać.

Zastępca komendanta powiatowego policji w Kościanie podinsp. Przemysław Mieloch przypomniał akty prawne, które odnoszą się wprost do dzieci. Mówił o Konwencji Praw Dziecka przyjętej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Polska ratyfikowała ją w 1991 roku. Zwrócił także uwagę na ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka i przepisy Konstytucji.

- Wprost do dziecka odnosi się artykuł 72 Konstytucji: „Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.” Ten przepis zobowiązuje nas do tego, żeby dbać o dziecko, pozwalać mu na właściwy rozwój, reagować, a od władzy publicznej domagać się by eliminowała wszystko co złe w jego rozwoju – mówił Przemysław Mieloch.

W programie konferencji były trzy wykłady specjalistów. Tomasz Posłuszny z Fundacji Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej mówił o sygnałach świadczących o stosowaniu przemocy wobec dziecka. Wykład Jolanty Graczyk Ogdem z Komitetu Praw Dziecka zatytułowany był „Przemoc wobec dzieci – diagnoza, interwencja”. Anita Boratyn-Podeszwa, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej Rozmowa w Poznaniu mówiła o przemocy seksualnej. Wykład dotyczył objawów wykorzystywania, pracy z ofiarą i profilaktyki. (h)

GK 8/2016

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (5) zobacz

  • 0 (0)

  żona, w dniu 04-03-2017 21:24:01 napisał:

  Byłam na tym spotkaniu ale czuję niesmak. Mój mąż jako dziecko został skatowany z innym chłopcami przez innych chłopców. Wszystko na polecenie komendanta obozu- teraźniejszego burmistrza Kościana. Do dziś przeżywa traumę i rana wciąż odżywa na nowo. Mój niesmak gdyż spotkanie "Dziecko krzywdzone" było pod patronatem burmistrza i sam brał w nim udział. Czy pamięta tamto zdarzenie. które do dziś żyje w dorosłym mężczyźnie? Dla podniesienia się psychicznego czasem wystarczy zwykłe przepraszam.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  żona, w dniu 05-03-2017 11:13:56 napisał:

  Dla uściślenia był to obóz w Ostrowie k/Jastrzębiej Góry. Zlecenie na "ustawienie" chłopaków dał "Sokrates". Pobito trzech młodych ludzi- dwóch z Kościana i jednego z Bieżynia. Myślę sobie że my dorośli- pedagodzy nie tak powinniśmy rozwiązywać problemy.Dodam, że mąż pochodzi z rodziny rozbitej. Nie było nikogo kto by o niego zawalczył. Ktoś powie "to były inne czasy" - tak, ale przemoc jest przemocą. Moja rodzina do dziś boryka się z przepracowaniem tego bólu.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  pielęgniarka, w dniu 10-03-2017 09:37:14 napisał:

  Szkoda że nie zaproszono pielęgniarek szkolnych które mają kontakt z dziećmi i często pomagaja w takich sytuacjach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Abigail, w dniu 12-03-2017 13:30:36 napisał:

  Z racji swojej funkcji w szkole miałam do czynienia z przemocą wobec dzieci. Należy umieć patrzeć i wsłuchać się w dziecko. Absolutnie każdy, kto zauważy jakiś niepokojący sygnał, powinien reagować. Nie obawiajcie się, że ktoś Wam zarzuci, że przesadzacie, bo lepsze to, niż chować głowę w piasek i biernie pozwolić na krzywdę i nieszczęście dziecka.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.225.47.94

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Węgiel Workowany, Suchy, Czysty - Polecamy
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
Moduł reklamowy
40PLN
Ogłoszenie drobne
1PLN
ZOBACZ MENU >>>
EKOGROSZEK kl.22
PRYZMAT 570PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie