menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

10 stycznia 2017

Verva w tańcu

Rok działalności ma za sobą grupa mażoretek Verva z Krzywinia. Dziewczyny uczą się marszowego kroku i tanecznych układów pod okiem bliźniaczek Karoliny Stanisławskiej i Małgorzaty Kujawy Stanisławskiej. Trenerki mają na swoim koncie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej

Grupa mażoretek została założona z inicjatywy burmistrza Krzywinia Jacka Nowaka. Pomysł zrodził się podczas gościnnego występu grupy dziewcząt z Przemętu. Włodarz gminy zaproponował siostrom Karolinie i Małgorzacie poprowadzenie zajęć. Bliźniaczki mażoretkami są od piętnastu lat. Pierwsze kroki stawiały w Lesznie. Po dziesięciu latach miały pomysły na swoje układny taneczne. Uznały, że czas zacząć działać pod swoim nazwiskiem. Założyły grupę mażoretek w Przemęcie. Gdy udało im się rozkręcić zespół, dostały propozycję prowadzenia zajęć we Włoszakowicach. Następny był Krzywiń. Siostry swoją pasją chcą zarażać dziewczynki.

- Początkowo myślałyśmy, że w Krzywiniu nie będzie zainteresowania. Dziś mamy ponad siedemdziesiąt tancerek – mówi Karolina Stanisławska. - Na pierwsze zajęcia przyszło około setki dziewczyn. Część z czasem zrezygnowała. Została grupa, która przez parę lat będzie z nami tańczyła.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w krzywińskiej hali sportowej. Dziewczyny trenują w trzech grupach: kadetek, juniorek i seniorek. Najmłodsze mają piąć lat. Najstarsze to nastolatki. Seniorki to dziewczęta od 14 lat.

- Najczęściej robimy castingi do naszych zespołów. Wybieramy dziewczyny. Patrzymy przede wszystkim na postawę ciała i marsz, który w ruchu mażoretkowym jest najważniejszy. W Krzywiniu takiego castingu nie było. Zrobiłyśmy po prostu nabór. Przyjęłyśmy wszystkie dzieci, które się zapisały – wyjaśnia Karolina Stanisławska.

- Dziewczyny, które sobie nie radziły wykruszyły się. Te, które zostały, przez rok bardzo dużo się nauczyły. Większość nie była na początku gibka. Ciężko się z nimi pracowało. Z czasem wypracowały sobie ruch. Dziś większość robi szpagaty – mówi Małgorzata Kujawa Stanisławska.

W pierwszej kolejności młode tancerki musiały opanować krok marszowy i nauczyć się rytmu. Z czasem trenerki zaczęły dokładać układy i triki. Zajęcia zaczynają się od rozgrzewki ze skocznymi układami. Później rozciąganie, które trwa około 30 – 40 minut. Następnie odbywa się próba układów tanecznych pod orkiestrę lub podkłady elektroniczne. Kadetki ćwiczą godzinę, juniorki półtora godziny, a seniorki dwie godziny.

- Maszerowanie, wyczucie rytmu i kręcenie pałeczką to podstawa. Od tego trzeba zacząć – mówi Karolina. - Niektóre dziewczyny jeszcze nad tym pracują. To zdolne tancerki. Widać, że ćwiczą nie tylko na zajęciach, ale też w domu.

Już po kilku miesiącach dały o sobie znać perełki. Juniorka Natalia Wawrzyniak przygotowuje się już do startu w mistrzostwach Polski mażoretek. Wystąpi jako solistka.
- Na pierwszych zajęciach rzuciła nam się w oczy. Miała dryg do tego. Co jej się pokazało, to powtarzała. To ambitna dziewczyna. Z próby na próbę robi postępy. Widać, że w domu poświęca dużo czasu na ćwiczenia. Ma wsparcie rodziców. Praca z nią to sama przyjemność. Wystarczy pokazać Natalii krok, a za tydzień wykonuje go perfekcyjnie – podkreśla Karolina Stanisławska. - Prowadzimy cztery zespołu. Chcemy, żeby każdy mógł prezentować się na mistrzostwach. Nie ukrywamy, że wiąże się to z dużym budżetem. Dziewczyny muszą mieć pełne umundurowanie i kozaki. Wyjazdy są kosztowne. Dużo zależy od budżetu gminy.

Krzywińska grupa mażoretek nie pojedzie jeszcze na mistrzostwa. Na razie oswaja się z publicznością. Zadebiutowała podczas gminnych dożynek.
- Dziewczyny tak się spodobały, że są na każdej imprezie, która odbywa się w Krzywiniu. Seniorki mają już za sobą kilka występów. Teraz staramy się, żeby występowały wszystkie grupy – mówi Małgorzata Kujawa Stanisławska. - Na początku dziewczyny bardzo się stresowały. Teraz już normalnie podchodzą do występów.

Wśród krzywińskich tancerek są dziewczyny, które wcześniej były czirliderkami.
- Przyjechała do nas do Jerki grupa mażoretek. Pomyślałam, że chciałabym spróbować – mówi Natalia Wawrzyniak. - Panie zauważyły, że mam talent. W maju wystartuję w mistrzostwach Polski. Mam już przygotowany układ.
Zuzanna Kaźmierczak i Oliwia Lis z Krzywinia są w zespole od samego początku. Nie zamierzają rezygnować. Tańczą w grupie seniorek.
- Zapisałam się, żeby nauczyć się nowych rzeczy. Jak byłyśmy w piątej klasie, to spotkałyśmy dziewczynę, która tańczyła w mażoretkach. Pokazała nam kilka ruchów. To nas zachęciło. Później w naszej szkole wystąpiły pani Karolina i pani Małgorzata – zdradza Zuzanna.
- Chciałam spróbować czegoś nowego, poznać nowe kroki. Postanowiłam przyjść na zajęcia. Tańczyłam wcześniej w czirliderkach – dodaje Oliwia. - Najprzyjemniejsza na zajęciach jest nauka układów tanecznych.

W grudniu mażoretki zaprezentowały się podczas Jarmarku Pomysłów w hali sportowej w Krzywiniu. (h)

GK 1/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (1) zobacz

  • 0 (0)

  polo, w dniu 05-02-2017 09:12:07 napisał:

  piękne jesteście obie dziewczyny super

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.226.132.197

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

ORZECH - SUPER JAKOŚĆ ! NAJLEPSZA CENA
DUSZYŃSKI 770zł/tonaPLN
Szynka Gosposi - mięso Z.M.Smalarek
11,70PLN
Kamień sempertynit zielony 100/250 do gabionów
PRYZMAT 190 zł/tonaPLN
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN
ORGANIZACJA IMPREZ RODZINNYCH
Finezja tel. 655 120 995PLN
U nas zjesz najtaniej i najsmaczniej !!!
WĘGIEL WORKOWANY NAJWYŻSZA JAKOŚĆ NAJNIŻSZA CENA
SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKIPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

 • Sprzedam
  Sprzedam samochód Syrene 105 oplacana garazowana cena 7000 więcej
 • mieszkanie
  sprzedam mieszkanie 2 pokojowe , kuchnia, łazienka, ubikacja - 47 więcej
 • Alufelgi 16"
  Sprzedam Alufelgi 16" 16x7J 5x112 ET 35 Otwór centralny 70mm Stan widoczny na foto. więcej
zobacz wszystkie