menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

2005-12-07 11:06:07

Śmieci po nowemu

Segregacja odpadów to termin, który mieszkańcy Kościana powinni sobie jak najszybciej przyswoić

Taki obowiązek na właścicieli nieruchomości nakłada nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta jednogłośnie przyjęty przez Radę Miejską podczas ostatniej sesji. Zmiana obowiązujących przepisów jest związana z nowelizacją ustawy o  utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy zatwierdzone przez radnych mogą wejść w życie już na początku przyszłego roku.


 Sporo zmian czeka nie tylko kościaniaków, ale także firmy zajmujące się usuwaniem odpadów z terenu miasta. Nowy regulamin ma przede wszystkim sprzyjać poprawie czystości na terenie miasta. Opłaty za wywóz nieczystości nie będą uzależnione od ilości śmieci, ale od liczby mieszkańców na danej nieruchomości. Podrzucanie i spalanie odpadów, czy wysypywanie popiołu na ulice przestanie mieć jakikolwiek wpływ na finanse właścicieli nieruchomości.

 Wraz z wejściem w życie nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy zaczną obowiązywać stawki opłat. Górna granica za odbiór odpadów komunalnych w budynkach mieszkalnych to 10 złotych na miesiąc od jednego mieszkańca. W pozostałych obiektach opłata będzie wynosić 130 złotych za metr sześcienny odpadów komunalnych. Ustalenie górnej granicy opłat nie oznacza jednak, że każdy mieszkaniec Kościana będzie tyle płacił za wywóz nieczystości. Jeżeli śmieci będą zbierane i odbierane w sposób selektywny stawki zmniejszą się o połowę. W przypadku budynków mieszkalnych będzie to miesięcznie maksymalnie 5 złotych od osoby. Można się spodziewać, że ceny będą niższe. Sprzyjać temu będzie konkurencja. W Kościanie nie ma firmy, która byłaby monopolistą w tej dziedzinie. Na rynku działają już trzy firmy, które zajmują się usuwaniem nieczystości.

 Chociaż przyjęty przez Radę Miejską Kościana regulamin jest dość szczegółowy, daje jednak dużą swobodę mieszkańcom. Od właściciela nieruchomości będzie zależeć z jaką firmą podpisze umowę na wywóz śmieci. Sam w porozumieniu z przedsiębiorstwem ustali też częstotliwość wywozu nieczystości. Przepisy określają tylko, że śmieci muszą być usuwane przynajmniej raz w miesiącu. Ustalone są też minimalne pojemności urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości. Dla budynków mieszkalnych jest to 30 litrów na jednego mieszkańca, a dla nieruchomości, na której jest prowadzona działalność gospodarcza wielkość pojemników waha się od 20 do 50 litrów. Jest to uzależnione od rodzaju działalności. Przyjęto, że w obrębie każdej nieruchomości musi znajdować się przynajmniej jeden pojemnik o pojemności 110 litrów. W przypadku ogródków działkowych pojemnik musi mieć pojemność co najmniej 15 litrów w okresie od 1 marca do 31 października, a poza tym sezonem 5 litrów.

 Zgodnie z przyjętą uchwałą każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do utrzymania w jej obrębie porządku, czystości i należytego stanu sanitarno-higienicznego. Nowością jest wprowadzenie obowiązku selektywnej zbiórki śmieci, a w szczególności odpadów opakowaniowych ze szkła białego, szkła kolorowego, makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów biodegradowalnych, niebezpiecznych wysegregowanych z odpadów komunalnych, wielkogabarytowych – w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów remontowych. Firmy, które uzyskają zezwolenia na wywóz odpadów z terenu miasta będą musiały odbierać niesegregowane odpady komunalne, a także te, które będą zbierane selektywnie. Na firmach spoczywać będzie również obowiązek zagwarantowania pojemników lub worków do selektywnej zbiórki odpadów. Właściciel nieruchomości we własnym zakresie będzie musiał zapewnić tylko urządzenie do gromadzenia odpadów komunalnych. W cenę usługi nie będzie wliczony wywóz odpadów z remontów i materiałów niebezpiecznych. W przypadku odpadów remontowych istnieją dwie możliwości. Właściciel nieruchomości będzie mógł sam dostarczyć je do przedsiębiorstwa, które przyjmie je nieodpłatnie lub zlecić to firmie opłacając tylko koszty transportu.  

 - Nowa ustawa zwolniła nieco gminy i ustawiła je w roli reżysera, tego co ma się na rynku dziać. Urząd będzie się zajmował kontrolowaniem firm i mieszkańców – wyjaśnia Jerzy Frąckowiak naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej  Ochrony Środowiska kościańskiego Urzędu Miejskiego.

 Nie oznacza to jednak, że cały ciężar usuwania odpadów spoczywać będzie na firmach i mieszkańcach miasta. Urząd zajmie się materiałami niebezpiecznymi do których zalicza się m.in. baterie, przeterminowane leki, oleje samochodowe. W tym celu zostanie nawiązana współpraca z aptekami, sklepami z artykułami elektrycznymi, czy stacjami benzynowymi. Organizowane będą również akcje zbiórki odpadów niebezpiecznych, a  w porozumieniu z firmami także odpadów wielkogabarytowych. Dwa razy w roku będzie można w ramach opłaty pozbyć się zużytego tapczanu, czy lodówki.

 Nowe regulacje wprowadzają istotne zmiany w gospodarce odpadami.
 - Chcemy, żeby to było miękkie przejście – dodaje Jerzy Frąckowiak. – Gdy zaczną obowiązywać przepisy firmy będą miały już jakiej propozycje dla mieszkańców.

 Przepisy to jedno, a wprowadzenie ich w życie to drugie. Jak zapewnia Jerzy Frąckowiak wyłapywanie osób, które nie będą się do nich stosowały nie będzie trudne. Co miesiąc każda firma będzie musiała przedstawić wykaz zawartych i wygasłych umów  z właścicielami nieruchomości.

 - Myślę, że system będzie szczelny i przyniesie rezultaty jakie założyliśmy – twierdzi naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Musimy stworzyć mieszkańcom warunki, a oni już sami dostosują się do obowiązujących przepisów. Czeka nas jeszcze kolejne zadanie – dotarcie do dorosłych i wzmożenie edukacji. Świadomość ekologiczna rośnie zwłaszcza w nowym pokoleniu.    

 Dzieci i młodzieży do zachowań proekologicznych nie trzeba specjalnie zachęcać. Na co dzień mają do czynienia z tą problematyką chociażby w szkole. Dorosłych przekonają zapewne konsekwencje. W przypadku nie podpisania umowy z firmą zajmującą się wywozem odpadów automatycznie zostaną naliczone górne stawki opłat na okres 12 miesięcy. Jeżeli w ciągu 9 miesięcy właściciel nadal nie podpisze umowy najwyższe stawki będą obowiązywały przez kolejny rok.

 - Nowe przepisy są bardzo dużym wyzwaniem dla firm działających na rynku lokalnym – mówi prezes Zakładu Oczyszczania Miasta w Kościanie Ryszard Naskręt.

 Sprostanie wymogom określonym w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach będzie wymagało od podmiotów zajmujących się usuwaniem nieczystości sporych nakładów finansowych. Nie chodzi tylko o wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Nowe przepisy już określają plany maksymalnego poziomu odpadów komunalnych ulegających biodegradacji wywożonych na składowiska w następnych latach.

 Warto odkreślić, że nic nie zmieniło się w kwestii utrzymania porządku na chodnikach wzdłuż nieruchomości oraz usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psy.  Na wniosek Komisji Spraw Społecznych kościańskiej Rady Miejskiej do nowego regulaminy wpisano też zapis mówiący o zakazie spalania w piecach tworzyw sztucznych.   (h)

GK nr 49/2005

Powrót
Oceń artykuł: 29 21

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.226.132.197

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Burger 100% wołowiny
ORZECHO-KOSTKA GAT I - SUPER JAKOŚĆ NAJTANIEJ ! PROMOCJA !
chwilowo brakPLN
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN
WŁASNA KOMPOZYCJA - 45cm
23 + dodatkiPLN
Kamień rzeczny 40/70
PRYZMAT info tel. 655 120 996PLN
STYPY-CATERING-IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

  • Sprzedam
    Sprzedam samochód Syrene 105 oplacana garazowana cena 7000 więcej
  • mieszkanie
    sprzedam mieszkanie 2 pokojowe , kuchnia, łazienka, ubikacja - 47 więcej
  • Alufelgi 16"
    Sprzedam Alufelgi 16" 16x7J 5x112 ET 35 Otwór centralny 70mm Stan widoczny na foto. więcej
zobacz wszystkie