menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

21 Lis 2017

Sezon na zabijanie

Do końca listopada w powiecie kościańskim ma zostać odstrzelonych 900 dzików, a w całej Polsce dziesiątki tysięcy. – To eksterminacja – piszą na forum Dziennika Łowieckiego oburzeni myśliwi. – To niemożliwe do wykonania – mówi Henryk Mąka z czempińskiej stacji badawczej Polskiego Związku Łowieckiego. A dziki? Zwiały

Pogrom dzików tłumaczony jest roznoszoną przez nie chorobą nazywaną afrykańskim pomorem świń. Ogniska choroby stwierdzono na ścianie wschodniej - w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i pod Białą Podlaską.  Tu, w Wielkopolsce, działa, jakie wytoczono do walki z wirusem wydają się środowiskom myśliwskim  zdecydowanie przesadzone. Tu świnie nie chorują, a mimo to w sierpniu tego roku wydano nakaz takiego odstrzału dzików, by do końca listopada na każdy 1000 hektarów przypadało tu tylko pięć dzików.

- Zostać miałoby w całym powiecie 300 dzików. Należałoby do końca listopada odstrzelić około 900 sztuk – tłumaczy  Henryk Mąka ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Tymczasem do października na terenach łowieckich całego Nadleśnictwa Kościan (razem 16 obwodów łowieckich wykraczających daleko poza granice powiatu kościańskiego) zastrzelono ,,tylko’’  439 sztuk z planowanych do końca marca przyszłego roku 1294.

- W całym poprzednim sezonie trwającym do końca marca br. odstrzelono [w powiecie kościańskim – red. ]  750 sztuk – wyjaśnia dalej Mąka. -  Odstrzał 900 sztuk do końca listopada, mimo starań myśliwych wydaje się nierealny. Dziki są jeszcze rozproszone w polach, często w stojących jeszcze uprawach kukurydzy, z których trudno je wypędzić i upolować – dodaje.

Kłopot tkwi też w tym, że dzików – zdaniem myśliwych – nie ma. 

- Nie jesteśmy w stanie  wykonać tych zaleceń. Sezon  na dzika dopiero się zaczyna – wyjaśnia Waldemar Kraśniewski, łowczy koła łowieckiego ,,Szarak’’ Krzywiń.  Obawia się o wykonanie rocznego planu łowieckiego opiewającego na 220 sztuk. - Dzików jest zdecydowanie mniej. Już w zeszłym roku było ich mniej, a w tym jest ich jeszcze mniej – dodaje.

- Mamy za sobą już 600 wyjazdów i widać wyraźnie, że populacja dzików nie jest duża – mówi Krzysztof Kuciak, łowczy KŁ ,,Knieja’’ Kościan. - Mam wrażenie, że my już spełniamy wytyczne dotyczące liczebności dzików. Czwartego listopada mieliśmy polowanie i nikt dzika nie ustrzelił. Nie wiem, czy ktoś w ogóle jakiegoś  widział. Dziki poczyniły też w tym roku zdecydowanie mniej  szkód w uprawach. 

- W naszym okręgu kukurydza stoi jeszcze na dwustu hektarach pól – wyjaśnia Mirosław Ratajczak, łowczy KŁ ,,Ryś’’ Kościan. - Wystrzelanie dzików do wymaganego poziomu do końca listopada jest po prostu nierealne. W planie do końca roku myśliwskiego, czyli do końca marca przyszłego roku,  mamy odstrzelenie  70 dzików, a na dziś mamy odstrzelone 27. W poprzednich latach o tej samej porze było więcej, a tu zgodnie z nowymi wytycznymi mielibyśmy  nagle upolować prawie pół setki w dwa tygodnie. Jak? 

W imię walki z ASF (afrykańskim pomorem świń) zezwolono na strzelanie do dzików przez cały rok, likwidując okresy ochronne na czas wychowywania młodych. Strzelać więc można teraz bezkarnie do prośnych loch i loch z warchlakami. Myśliwi mówią wprost, że to zwykłe barbarzyństwo.

- Etyka na to nie pozwala. Jak to tak, zabijać matkę dzieciom? Do czego to doszło? Wygląda, jakby chcieli wyciąć dziki do zera – obrusza się łowczy Ratajczak.

Białorusini ponoć do walki z chorobą dzików wysłali do lasów wojsko. W Polsce w kilku powiatach gdzie wystąpiły ogniska choroby zezwolono za to na strzelanie do dzików z użyciem broni z celownikami noktowizyjnymi i termowizyjnymi. Do tej pory używanie takiej broni było zabronione, uważane za szczególnie niebezpieczne i  zarezerwowane tylko dla jednostek paramilitarnych.

- Z takim sprzętem można dzika wypatrzyć w najciemniejszą noc na polu albo w lesie z odległości pół kilometra – wyjaśnia  Ratajczak. - Zwierzę nie ma szans. To już nie ma nic wspólnego z łowiectwem. Pewnie jednak i tacy się znajdą, co będą tym strzelać.

Znajdują się. Polować w zagrożonych chorobą rejonach mogą i myśliwi z innych okręgów. W Internecie już pojawiają się ogłoszenia z zaprosinami na polowania z noktowizorami.  Promuje się to jako szczególną atrakcję.  Honorowi myśliwi boją się, że taka broń wejdzie na stałe do lasu.

 - To zakrawa na jatkę, a nie na polowanie – stwierdza ,,GK’’ jeden z myśliwych, prosząc jednocześnie o anonimowość. – Gdybyśmy mieli zastrzelić tyle dzików, ile się od nas wymaga, musielibyśmy chyba z lasów nie wychodzić . Myślę, że wirus jest tylko pretekstem. Państwo ma wziąć na siebie wypłatę odszkodowań powodowanych przez zwierzęta i zanim to zrobi chce naszymi rękami wytłuc zwierzynę, by było mniej do płacenia. Taki jest moim zdaniem ukryty cel całej tej akcji. Bo nie tylko dzików mamy strzelać coraz więcej, ale innej zwierzyny też. Co roku mamy zabijać więcej, by w lasach było coraz  mniej.  Coś, co przez wieki nazywano bogactwem – lasy pełne zwierzyny - teraz traktuje się jako balast. A to przecież nasze wspólne dziedzictwo. 

Jak więc wygląda nasze dziedzictwo?  W marcu 2017 roku łowczy doliczyli się na terenie powiatu kościańskiego około 580 jeleni, 4000 saren, 600 dzików, 300 lisów i około 2000 zajęcy (za Stacją Badawczą Czempiń podajemy zaokrąglone dane, bo obwody łowieckie nie pokrywają się podziałem administracyjnym kraju). Zwierzęta liczono przed pojawieniem się na świecie młodych. W przypadku dzików przyrost wynosi  od 100 do 150 %, a to znaczy, że jesienią powinno ich być co najmniej 1200. Wiosną tego roku PZŁ zobowiązało się w najbliższej dziesięciolatce zdecydowanie zmniejszyć  populacje wszystkich zwierząt łownych. I tak dla terenów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kościan populacja jeleni z 1431 (stan z marca 2017) do 2027 roku zmniejszyć ma się do 900 sztuk. Odpowiednio liczba danieli spaść ma z 308 do 256 a dzików z 846 do 505.    

Niewykonanie narzuconych nagle wytycznych grozić ma  odbieraniem kołom obwodów łowieckich. To poważna groźba,  szczególnie, że takie odbiory już się odbyły. Wiosną tego roku pod Ostrołęką obwody straciło Koło łowieckie Zlot.  Myśliwi mają prawo się bać, bo oto na ich oczach już dzieją się rzeczy, które dotąd były nie do pomyślenia.  (Al)

© Gazeta Kościańska

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (6) zobacz

  • -8 (16)

  Anonim, w dniu 23-11-2017 22:25:18 napisał:

  Co to za roznica, wielkce oburzonych ludzi honorowych z zasadami udaja, a prawda jest taka ze i przedtem i teraz to zwykla banda mordercow z przerosnietym ego rekompensujacym brak jaj. Tlumaczycie to dobrem zwierzat, a faktycznie to natura by sobie sama doskonale poradzila bez tych waszych regulacji.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -11 (21)

  ktos, w dniu 25-11-2017 11:03:03 napisał:

  Pytanie brzmi...na kogo głosowaliście w ostatnich wyborach....bo ludzie rządzący Polską i tworzący takie prawo dla kół łowieckich nie wzięli się z kosmosu....chociaż....kto wie...Zachwiana równowaga w przyrodzie spowoduje więcej strat niż te biedne zwierzątka...

  odpowiedz

  • 1 (3)

  rydz, w dniu 29-11-2017 09:05:41 napisał:

  alez to katole w imie...polują i wycinają

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Anonim , w dniu 30-11-2017 09:03:41 napisał:

  Romuald kto zrobił ci to zdjęcie?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  św Mikołaj, w dniu 03-12-2017 19:06:32 napisał:

  Dziki dały dyla , bo wyczaiły, że czas na ich łby!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.82.81.154

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Zraz wołowy z nadzieniem po staropolsku
20PLN
NAJLEPSZE HAMBURGERY - CHICKENBURGERY
FINEZJA 655 120 995 - POLECAMY 10PLN
Kamień sempertynit zielony 16/22
PRYZMAT 250 zł/tonaPLN
ORZECH - SUPER JAKOŚĆ ! NAJLEPSZA CENA !
DUSZYŃSKI 770zł/tonaPLN
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
BRYKIET TORFOWY
620PLN PRYZMAT POLECA 500PLN
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie