menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 października 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

05 Cze 2017

Ścieżka rowerowa zamiast torów?

Przyszłość Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej to temat, który wraca jak bumerang. Tym razem został wywołany przez mieszkańców Ziemina w gminie Wielichowo. Sto dwadzieścia osób podpisało się pod petycją dotyczącą rozbiórki torowiska na odcinku Śniaty – Wielichowo i wybudowanie w tym miejscu ścieżki rowerowej

Śmigielska Kolej Wąskotorowa ma już 110 lat. Jest własnością gminy Śmigiel. Lokalnemu samorządowi udało się przejąć kolejową infrastrukturę. Część torowiska znajduje się w sąsiedniej gminie Wielichowo. Zabytkowa ciuchcia kursuje okazjonalnie. Turystyczne przejazdy organizowane są na trasie Śmigiel – Stare Bojanowo. Podróż w kierunku Wielichowa jest niemożliwa ze względu na zły stan techniczny torowiska.

Zdaniem mieszkańców Ziemina, w gminie Wielichowo, torowisko wąskotorówki jest niepotrzebne. W ich miejscu, na odcinku Śniaty - Wielichowo należałoby wybudować ścieżkę pieszo-rowerową. To wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa na ruchliwej drodze wojewódzkie 312. Sto dwadzieścia osób podpisało się pod petycją w tej sprawie. Została ona przesłana do burmistrzów Śmigla i Wielichowa oraz radnych obu samorządów.

„Aktualnie jedynym bezpiecznym sposobem dostania się do pobliskich miejscowości jak Śniaty czy Wielichowo jest podróż samochodem. Wieś Ziemin jest szczególnie powiązana z Wielichowem. Korzystamy tam ze sklepów, urzędów, dzieci uczęszczają do szkoły i przedszkola, chodzimy tam do kościoła. Zapewniamy, że wiele osób zdecydowałoby się nie raz pokonać ten krótki 2 kilometrowy odcinek rowerem lub pieszo, gdyby były ku temu warunki. Aktualnie w Zieminie nie ma nawet sklepu spożywczego, więc niektóre osoby udają się poboczem do Wielichowa, ryzykując w zasadzie życie.” - czytamy w petycji.

Mieszkańcy Ziemina zwrócili uwagę, że wybudowano już ścieżki rowerowe Wielkowo Polskie – Śniaty i dalej Wielichowo – Rakoniewice. Brakujący odcinek pomiędzy nimi to dwa kilometry.

- Ta ścieżka w najbliższym czasie nie powstanie, dlatego, że Śmigiel nie podjął jeszcze decyzji co do przyszłości tych torów. Początkowo była mowa, że tory zostaną zdemontowane i w tym pasie byłaby możliwa budowa ścieżki. Pojawiły się sygnały, że mają być środki finansowe na reaktywację kolejek – mówiła burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska podczas sesji Rady Miejskiej. Wielichowa - Właścicielem torów jest gmina Śmigiel. Możemy się przypominać i dyskutować na ten temat.
Nad petycją w najbliższym czasie pochylą się śmigielscy radni. Temu tematowi poświęcona będzie wspólna komisja.

Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak jest daleka od podejmowania pochopnych decyzji:
- Rozebrać tory jest bardo łatwo – mówi. - Mamy tutaj stowarzyszenie przyjaciół kolejki, które bardzo mocno pilnuje, żebyśmy tego nie zrobili. Pojawiło się też światełko w tunelu. Dostaliśmy zaproszenie z Senatu na spotkanie dotyczące kolejnictwa wąskotorowego. Pojawiły się głosy, żeby uznać je za dziedzictwo narodowe.

- Senat wyraził dość mocny sprzeciw dla rozbierania kolejek. Uznał to za usuwanie zabytków infrastruktury. W przyszłym roku mają być stworzone fundusze typowo pod renowację kolejek wąskotorowych. W związku z tym podejmowanie w tej chwili kroków nie ma sensu – uważa Tomasz Pawlak, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, operatora Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, który uczestniczył w spotkaniu w Senacie. - Jeżeli takie fundusze powstaną, to z kolejki możemy zrobić całkiem fajny obiekt. Cały czas opracowujemy strategię turystyczną gminy, w której kolejka jest elementem wiodącym. Jeżeli środków na ten cel nie będzie, to wtedy rozbieranie torów może być racjonalne. W tym roku planowane jest jeszcze jedno spotkanie w Senacie. (h)

Gazeta Kościańska 22/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (1) zobacz

    • 1 (1)

    Genek, w dniu 13-06-2017 02:23:08 napisał:

    Trzeba zrobić wszystko aby kolejkę utrzymać. Do boju pani burmistrz zdobyć środki i remontować .. przecierz to zabytek. Spójrzcie na kolejkę w Żninie oraz wiele inny wąskotorowek ....

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.81.45.122

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Kamień ogrodowy kolorowy 8/16 Otoczak
PRYZMAT 160 zł/tonaPLN
Ogłoszenie drobne kolor
2PLN
ORZECH - NOWOŚĆ SUPER JAKOŚĆ
DUSZYŃSKI 730zł/tonaPLN
NOWA JAKOŚĆ ! NOWA JAKOŚĆ !
ZAPRASZAMY tel. 655 120 995PLN
WĘGIEL, MIAŁ, EKOGROSZEK, BRUNATNY
DUSZYŃSKIPLN
Uroczystości imieninowe SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
ZADZWOŃ ZAPYTAJ 655 120 995PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie