menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum

FORUM - ostatnie wypowiedzi

Kościańskie Restauracje... Wysłany przez: zeb76 17.08.2017 godz. 15:34:28 A ja bym z chęcią zjadł soljankę z Bodegi...... Dentysta nfz... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 13:13:12 osiedle jagielońskie obok kortów tenisowych... LIMARO... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 11:05:51 W których sklepach na terenie Kościana można kupić pieczywo ... Jaką książkę obecnie czytacie?... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 10:26:43 Obecnie czytam książkę Marcina Podlewskiego Głębia TOM1 Skok... Pellet jako ogrzewanie... Wysłany przez: Anonymous 17.08.2017 godz. 08:34:56 Pelet jest przereklamowany, mała kaloryczność = kiepskie cie... Sezon 2017/2018... Wysłany przez: Anonymous 16.08.2017 godz. 16:40:58 na kij i do warty:) do pracy na trenming dzieci i pokazac ze... Pieniądze wyrzucone w błoto! ... Wysłany przez: Anonymous 15.08.2017 godz. 16:26:44 I jak mieszkańcy, zadowoleni z wykonanych prac?... Zagubiona tablica rejestracyjna... Wysłany przez: Anonymous 15.08.2017 godz. 05:05:16 a może przejeżdżałeś przez kunowo... Kompleksowa naprawa aut pokolizijnych... Wysłany przez: Anonymous 13.08.2017 godz. 18:51:29 Tak wszystko wymieniają, że przy nawet niewielkim zderzeniu,... Mistrzowie kierownicy Kościan... Wysłany przez: Anonymous 13.08.2017 godz. 18:22:41 Z Twoją kultura nie chciałby... Taka okazja może się nie powtórzyć... Wysłany przez: Anonymous 11.08.2017 godz. 21:05:48 zapomniałeś...
17 sierpnia 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

05 Cze 2017

Ścieżka rowerowa zamiast torów?

Przyszłość Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej to temat, który wraca jak bumerang. Tym razem został wywołany przez mieszkańców Ziemina w gminie Wielichowo. Sto dwadzieścia osób podpisało się pod petycją dotyczącą rozbiórki torowiska na odcinku Śniaty – Wielichowo i wybudowanie w tym miejscu ścieżki rowerowej

Śmigielska Kolej Wąskotorowa ma już 110 lat. Jest własnością gminy Śmigiel. Lokalnemu samorządowi udało się przejąć kolejową infrastrukturę. Część torowiska znajduje się w sąsiedniej gminie Wielichowo. Zabytkowa ciuchcia kursuje okazjonalnie. Turystyczne przejazdy organizowane są na trasie Śmigiel – Stare Bojanowo. Podróż w kierunku Wielichowa jest niemożliwa ze względu na zły stan techniczny torowiska.

Zdaniem mieszkańców Ziemina, w gminie Wielichowo, torowisko wąskotorówki jest niepotrzebne. W ich miejscu, na odcinku Śniaty - Wielichowo należałoby wybudować ścieżkę pieszo-rowerową. To wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa na ruchliwej drodze wojewódzkie 312. Sto dwadzieścia osób podpisało się pod petycją w tej sprawie. Została ona przesłana do burmistrzów Śmigla i Wielichowa oraz radnych obu samorządów.

„Aktualnie jedynym bezpiecznym sposobem dostania się do pobliskich miejscowości jak Śniaty czy Wielichowo jest podróż samochodem. Wieś Ziemin jest szczególnie powiązana z Wielichowem. Korzystamy tam ze sklepów, urzędów, dzieci uczęszczają do szkoły i przedszkola, chodzimy tam do kościoła. Zapewniamy, że wiele osób zdecydowałoby się nie raz pokonać ten krótki 2 kilometrowy odcinek rowerem lub pieszo, gdyby były ku temu warunki. Aktualnie w Zieminie nie ma nawet sklepu spożywczego, więc niektóre osoby udają się poboczem do Wielichowa, ryzykując w zasadzie życie.” - czytamy w petycji.

Mieszkańcy Ziemina zwrócili uwagę, że wybudowano już ścieżki rowerowe Wielkowo Polskie – Śniaty i dalej Wielichowo – Rakoniewice. Brakujący odcinek pomiędzy nimi to dwa kilometry.

- Ta ścieżka w najbliższym czasie nie powstanie, dlatego, że Śmigiel nie podjął jeszcze decyzji co do przyszłości tych torów. Początkowo była mowa, że tory zostaną zdemontowane i w tym pasie byłaby możliwa budowa ścieżki. Pojawiły się sygnały, że mają być środki finansowe na reaktywację kolejek – mówiła burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska podczas sesji Rady Miejskiej. Wielichowa - Właścicielem torów jest gmina Śmigiel. Możemy się przypominać i dyskutować na ten temat.
Nad petycją w najbliższym czasie pochylą się śmigielscy radni. Temu tematowi poświęcona będzie wspólna komisja.

Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak jest daleka od podejmowania pochopnych decyzji:
- Rozebrać tory jest bardo łatwo – mówi. - Mamy tutaj stowarzyszenie przyjaciół kolejki, które bardzo mocno pilnuje, żebyśmy tego nie zrobili. Pojawiło się też światełko w tunelu. Dostaliśmy zaproszenie z Senatu na spotkanie dotyczące kolejnictwa wąskotorowego. Pojawiły się głosy, żeby uznać je za dziedzictwo narodowe.

- Senat wyraził dość mocny sprzeciw dla rozbierania kolejek. Uznał to za usuwanie zabytków infrastruktury. W przyszłym roku mają być stworzone fundusze typowo pod renowację kolejek wąskotorowych. W związku z tym podejmowanie w tej chwili kroków nie ma sensu – uważa Tomasz Pawlak, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, operatora Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, który uczestniczył w spotkaniu w Senacie. - Jeżeli takie fundusze powstaną, to z kolejki możemy zrobić całkiem fajny obiekt. Cały czas opracowujemy strategię turystyczną gminy, w której kolejka jest elementem wiodącym. Jeżeli środków na ten cel nie będzie, to wtedy rozbieranie torów może być racjonalne. W tym roku planowane jest jeszcze jedno spotkanie w Senacie. (h)

Gazeta Kościańska 22/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (1) zobacz

    • 1 (1)

    Genek, w dniu 13-06-2017 02:23:08 napisał:

    Trzeba zrobić wszystko aby kolejkę utrzymać. Do boju pani burmistrz zdobyć środki i remontować .. przecierz to zabytek. Spójrzcie na kolejkę w Żninie oraz wiele inny wąskotorowek ....

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.253.134

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

ORZECH - SUPER PROMOCJA !
DUSZYŃSKI 660zł/tonaPLN
Kamień granitowy żółty 8/32
PRYZMAT 260 zł/tonaPLN
Sałatka grecka
15PLN
Promocja
MIAŁ KL 23 - PREMIUM
490zł.tona DUSZYŃSKIPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie