menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
11 grudnia 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

06 Mar 2017

Rok w straży

Podczas narady służbowej podsumowano działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie w 2016 r. W minionych dwunastu miesiącach odnotowano 970 zdarzeń, do których dochodziło średnio co 9 godzin. Dotarcie na miejsce zdarzenia, w którym ktoś ucierpiał zabierało strażakom średnio 5 minut i 49 sekund

W środowej naradzie wzięły udział osoby nadzorujące działalność komendy, reprezentujące podmioty i instytucje współpracujące, w tym m.in. samorządowcy miast, gmin i powiatu kościańskiego, powiatowy kapelan strażaków ks. Wojciech Słomiński, druh Tomasz Grzelczyk - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu reprezentował bryg. Robert Klonowski, naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru. Goście wysłuchali sprawozdania komendanta powiatowego st. bryg. Jarosława Tomaszewskiego i wysoko ocenili pracę strażaków. Podziękowali też za dotychczasową współpracę, deklarując dalsze wsparcie, i życząc samych szczęśliwych powrotów z akcji.

W 2016 r. odnotowano tyle samo zdarzeń co przed rokiem. Wybuchło 141 pożarów (spadek o 13%), odnotowano 791 miejscowych zagrożeń (wzrost o 0,4%) i 38 alarmów fałszywych (wzrost o 90%). W zdarzeniach zginęło 6 osób, a 220 zostało rannych. Nikt nie ucierpiał w pożarach, ale 4 osoby zatruły się tlenkiem węgla. Strażacy udzielili 170 osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy. Średni czas podjęcia interwencji od przyjęcia zgłoszenia wyniósł 7 minut i 13 sekund, a w przypadku osób poszkodowanych 5 minut i 49 sekund. Od kilku już lat wynik ten utrzymuje się na stałym poziomie.

- To efekt dobrze zorganizowanego systemu ratowniczego i efektywnej współpracy z jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Spośród jednostek OSP najczęściej do zdarzeń wyjeżdżali druhowie ze Śmigla, Kościana, Krzywinia i Czempinia, interweniując w sumie 853 razy - podkreślił podczas konferencji prasowej Andrzej Ziegler, oficer prasowy kościańskiej straży, przypominając najgroźniejsze, w tym m.in. pożar w Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt” w Piotrowie Pierwszym, w hurtowni ogrodniczej w Pianowie, pożar pustostanu po byłej fabryce mebli przy ul. Fabrycznej w Kościanie. - Liczba pożarów spadła o 13%. Niepokojące jest jednak to, że wzrosły zagrożenia pożarowe w budynkach mieszkalnych. Ma to związek z pożarami sadzy w kominach. 174 interwencje związane były ze zdarzeniami drogowymi, a ponad 200 było skutkiem intensywnych opadów deszczu, nawałnic i silnych wiatrów. Czterokrotnie wydobywaliśmy ciała osób, które utonęły w kanale Obry w Kościanie, a dwukrotnie z jezior, w Nowym Dębcu i Cichowie.

Przyczynami pożarów była najczęściej nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym papierosy i zapałki (37 przypadki), umyślne podpalenia (36), wady środków transportu (15) lub nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe (13). Najwięcej pożarów wybuchło pomiędzy majem a lipcem, natomiast najwięcej miejscowych zagrożeń odnotowano w lipcu i sierpniu.

Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego odebrało 5306 wywołań na numer alarmowy 998, z czego 638 stanowiły wezwania do zdarzeń. Do Kościana przekierowano 170 zgłoszeń z numeru 112 odbieranego za pośrednictwem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

- Na szczęście telefonujący częściej wybierają stary numer alarmowy 998, łącząc się z naszymi dyspozytorami. Wówczas pomoc dociera szybciej do potrzebujących - argumentował st. bryg. Andrzej Ziegler.

Sekcja ds. kontrolno-rozpoznawczych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie przeprowadziła w całym roku 173 kontrole, sprawdzając: obiekty użyteczności publicznej (89), obiekty produkcyjne i magazynowe (66), gospodarstwa rolne (7), obiekty mieszkalne wielorodzinne (5), obiekty zamieszkania zbiorowego (4) i obiekty resortu leśnictwa (2). Podczas kontroli 367 obiektów stwierdzono 259 nieprawidłowości. Przeprowadzono też 17 wizji lokalnych i wydano 35 opinii w zakresie spełnienia wymagań przeciwpożarowych. Wszczęto 85 postępowań nadzorczo-egzekucyjnych, w ramach których wydano 71 decyzji administracyjnych, 10 upomnień i nałożono 4 grzywny. W 2016 r. wpłynęło 69 wniosków o dokonanie oceny zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.

Strażacy wciąż doskonaloną funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, organizując ćwiczenia i warsztaty tematyczne z działań na wodzie i lodzie, gaszenia pożarów wewnętrznych, ratownictwa technicznego w wypadkach komunikacyjnych.

W minionym roku straż wzbogaciła się o nowy sprzęt, m.in. pilarkę tarczową, działko wodno-pianowe, sprzęt do ratownictwa wodnego i indywidualne wyposażenie płetwonurków, osprzęt zabezpieczający, skafandry suche z ocieplaczami, sprzęt teleinformatyczny i łączności wraz z oprogramowaniem, części serwisowe do aparatów oddechowych, umundurowanie i środki ochrony osobistej, zestaw klinów do wycinki drzew, wsporniki progowe, lancę gaśniczą, sprzęt i armaturę wodną, bosak teleskopowy, wytwornicę dymu do ćwiczeń, wyświetlacze alarmowe. Jego łączna wartość przekroczyła 100 tys. zł. Do jednostek OSP trafił sprzęt o łącznej wartości 497 650 zł. Dzięki środkom przekazanym przez Starostwo Powiatowe w Kościanie wykonano dokumentację projektową na przebudowę garażu głównego, zakupiono cyfrowy rejestrator rozmów i pompę szlamową. W 2016 r. przebudowano kotłownię w komendzie, doposażono warsztat obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych w kosz zabezpieczający, uzupełniono napędy elektryczne bram wjazdowych w garażu głównym.

Kościańska komenda inicjowała i włączała się w różne akcje, kładąc przede wszystkim nacisk na zagrożenia związane z okresem grzewczym i tlenkiem węgla. W sumie przeprowadzono ponad 40 różnego rodzaju przedsięwzięć z zakresu edukacji i prewencji społecznej. Warto przypomnieć, że strażacy byli organizatorami II Mikołajkowego Turnieju Charytatywnego, podczas którego zebrano blisko 8 tys. zł na leczenie 3-letniego Stasia, chorującego na białaczkę limfoblastyczną. (kar)

GK 9/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.167.44.32

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Zamów Opał Zapłać Kartą w Domu - SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKI
Ogłoszenie drobne
1PLN
PELET DĘBOWY - PRYZMAT
13,50 worekPLN
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
Filet z dorsza czarniaka kg
18,50PLN
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie