menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

13 czerwca 2017

Przystępują do zmiany granic

Pod obrady Rady Gminy Kościan wrócił temat przystąpienia do procedury zmiany granic i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Przeciwko wprowadzeniu dodatkowego projektu do porządku obrad zagłosowało trzech radnych. Chodzi o grunty wokół Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, położone w obrębie geodezyjnym Kiełczewo

W marcu br. wprowadzenie pod obrady tego projektu się nie udało. Tym samym odłożono temat przekazania Kościanowi ponad 23 ha. Wówczas wniosek o wykreślenie uchwały z porządku obrad złożył radny Zbigniew Szymanowski, wskazując, że przekazanie terenów miastu jest niekorzystne dla gminy. 28 listopada ub.r. na wspólnej komisji wójt zaproponował rozważenie zmiany granic, a w grudniu padła propozycja zorganizowania wspólnego spotkania z radnymi miejskimi, które odbyło się 11 stycznia. Burmistrz przygotował wniosek o wszczęcie procedury, a Rada Miejska Kościana przyjęła podobną uchwałę.

- W mojej ocenie wniosek złożony przez Michała Jurgę, burmistrza Kościana o rozważenie przez Radę Gminy Kościan możliwości wprowadzenia zmiany granic terenu położonego w Kiełczewie za drogą krajową numer pięć jest zasadny - przekonywał wójt Andrzej Przybyła, zwracając się do radnych o przyjęcie projektu.

- To ważna uchwała, która po konsultacjach stanie na sesji Rady. Pytanie jaką jedną z trzech form konsultacji przyjmie pan wójt, bo to może mieć istotne znaczenie co do ich wyniku? Jakie ta zmiana niesie dla gminy starty, zagrożenia lub korzyści? - pytał radny Wojciech Kowalkowski dodając, że konsultacje są w tej sprawie obligatoryjne, choć nie są wiążące.

Wójt Przybyła przyznał, że nie jest przygotowany, by zaprezentować konkretną formę konsultacji, ale - jak podkreślił - zależy mu na transparentności. Radnego Zbigniewa Szymanowskiego zdziwił zapis w projekcie o przeprowadzeniu konsultacji lokalnych, choć na komisji mówiono o ich gminnym charakterze. Wójt podziękował za uwagę i wyjaśnił, że punkt ten nie został skorygowany. Zapewnił też, że w konsultacjach wezmą udział mieszkańcy całej gminy, a nie tylko Kiełczewa. Chwilę zabrała dyskusja który zapis z uchwały wykreślić, a który zmienić. Wątpliwości rozwiała sekretarz Małgorzata Krupka, która stwierdziła, że w uchwale trzeba określić obszar konsultacji: lokalny albo gminny. 12 radnych było za przyjęciem poprawki, polegającej na dopisaniu w pkt. 2 charakteru gminnego konsultacji, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Ostatecznie projekt został przyjęty 13 głosami ,,za’’, przy jednym przeciwnym (Mateusz Nejranowski). (kar)

GK 23/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (4) zobacz

  • 3 (9)

  obserwator, w dniu 15-06-2017 13:37:24 napisał:

  Wójt "robi" za Św. Mikołaja prezenty? Bo jaki to dil dla Gminy Wiejskiej Kościan? Jest takie powiedzenie - "szanujmy się jak bracia, rozliczajmy się jak żydzi". (bez żadnej urazy w stronę tej nacji) Jeśli radni Gminy Wiejskiej Kościan finalnie wyraża zgodę na zmiane granic, to znaczy, że mają klapki na oczach i czas na ich zmianę! To jak świadome działanie na własną szkodę!

  odpowiedz

  • -6 (8)

  yogi, w dniu 16-06-2017 06:47:43 napisał:

  Oj tam, oj tam:-) Proponuję za jednym razem zmienić granice na Pianowie. Miasto aż po Oborzyska:-) Może nie zauważą za czym głosują?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (10)

  Janek, w dniu 18-06-2017 22:35:18 napisał:

  Pytanie brzmi : jaki gmina ma w tym interes? miasto - wiadomo "dusi się", ale gdy były tereny miejskie pod takie inwestycje trzeba było myśleć. Dzisiaj za takie tereny miasto powinno zapłacić Gminie naprawdę spore pieniądze i mam nadzieję, że tak się stanie. Chodzi tu przecież o gospodarność.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.82.81.154

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

EKOGROSZEK kl.22
PRYZMAT 570PLN
Sałatka grecka
15PLN
Filet z dorsza czarniaka kg
18,50PLN
Największa PIZZA w mieście 60cm
PELET KARBOPAL
worek 20 kg - 11zł.PLN
Ogłoszenie drobne kolor
2PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie