Magazyn koscian.net

07 Lut 2017

Pomysł na Kino

Niedziałający neon i zamknięty na cztery spusty budynek – to pozostałość po dawnym Kinie „Zorza” w Czempiniu. Obiekt był kiedyś powodem do dumy. Dziś chluby miastu nie przynosi. Władze samorządowe gminy chcą to zmienić

Dawne czempińskie kino to dziś odrapany budynek z gablotą Centrum Kultury, wytartym napisem HWDP, tablicą reklamową, która lata świetności ma już za sobą i wyraźnym biało niebieskim logo poznańskiego Lecha.

Kino było niegdyś dumą Czempinia. Powstało w 1943 roku w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie seansami organizowanymi w dawnym Hotelu Polskim. W dziesiątą muzę zainwestował Niemiec Ertel. Po wojnie zaczęło żyć własnym życiem.

- Nie było telewizji. To kino było naszym oknem na świat. W nim się zbieraliśmy. Pamiętam, jak przed każdym seansem wstawiano w kinowe okno głośniki i puszczano muzykę młodzieżową. Można powiedzieć, że tanecznym krokiem schodziliśmy się na seanse. Kino było wówczas dla nas bardzo ważne – wspominał w 2005 roku na łamach „GK” czempiński regionalista, nieżyjący już Józef Świątkiewicz. - Spełniało swoją rolę. Przynajmniej wobec naszego pokolenia. Były osoby, które chodziły do niego można powiedzieć rytualnie – co niedzielę... Szło się do kina w pewne dni i można było być pewnym, że spotka się tego czy tamtego.

Mieszkańcy miasta podśmiewali się słysząc o kinie w Śmiglu, gdzie filmy były wyświetlane po prostu w sali. W czempińskim kinie było światowo, zwłaszcza po remoncie, gdy zmieniono lokalizację ekranu, a na pochyłej widowni zamontowano obite czerwonym materiałem krzesła z poznańskiego kina Apollo. „Zorza” po remoncie wyglądała profesjonalnie.

Kino z powodzeniem działało do lat osiemdziesiątych XX wieku. Kryzys przyszedł wraz z nastaniem ery odtwarzaczy video. „Zorza” została zamknięta w 1989 roku. Po dwóch latach znów ożyła dzięki zaangażowaniu Jana Maślaka. Działała do 1994 roku. W Czempiniu wyświetlano hity, w tym samym czasie, co w Poznaniu. Szpule z filmami przyjeżdżały wprost ze stolicy Wielkopolski. Kino zaczęło zamierać po śmieci Jana Maślaka. Budynek podupadał. Gwoździem do trumny było pocięcie nożem ekranu przez nieznanego sprawcę. Z czasem odłączono prąd, wodę i ogrzewanie.

Kilka lat władze samorządowe gminy zastanawiały się, co zrobić z dawnym kinem. Jeszcze w 2003 roku rozważano przekształcenie obiektu w salę widowiskową. Lokalny samorząd nie dysponował jednak środkami na gruntowy remont budynku. W 2010 roku czempińscy radni zgodziła się na sprzedaż budynku. Ostatecznie kina jednak nie udało się sprzedać.

Kino nadal jest w rękach gminy. W ostatnich latach odżyła wizja wykorzystanie budynku na cele kulturalne. Burmistrz Czempinia Konrad Malicki zapowiadał to w kampanii wyborczej w 2014 roku. Przekonał do tej koncepcji radnych. Władze gminy pierwszy krok zrobiły przeznaczając środki na opracowanie projektu zagospodarowania obiektu. Drugim jest złożenie wniosku o dofinansowanie adaptacji kina na potrzeby czempińskiego Centrum Kultury do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Przez lata obiekt służył mieszkańcom Gminy Czempiń, dlatego postanowiliśmy starać się przywrócić dawne funkcje i zagospodarować nieużytkowany dziś budynek - podkreśla burmistrz Malicki. – Złożony przez nas wniosek o dofinansowanie to szansa dla gminy na Centrum Kultury, które będzie miało potencjał, i o wiele lepsze warunki funkcjonowania. Wartość finansowa projektu, to ponad dwa i pół miliona złotych.

Projekt dla „Zorzy” zakłada powstanie sali audiowizualnej wyposażonej w profesjonalny sprzęt, i rozbudowę poddasza na salki warsztatowe. Ujęto w nim także windę dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wniosek o dofinansowanie uwzględnia wymianę wszystkich instalacji i stropu oraz wykonanie więźby dachowej i izolację fundamentów, a także zagospodarowanie otoczenia dawnego kina.

- Gminy i miasta z całej Wielkopolski ubiegają się o dotacje. Wiemy, że konkurencja jest zazwyczaj ogromna w konkursach w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i nie będzie łatwo zdobyć dofinansowanie, z czym także się liczymy – podkreśla burmistrz Malicki.

W ubiegłym tygodniu sprawdzono, czy neon Kino jeszcze działa. Nie udało się go uruchomić. (h)

Gazeta Kościańska 5/2017

Już głosowałeś!

Komentarze (4)

w dniu 11-02-2017 21:22:39 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

x

w dniu 12-02-2017 10:10:45 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

przydało by się kino w tej telewizji już nic niema aby non stop powtórki

przydało by się kino w tej telewizji już nic niema aby non stop powtórki

w dniu 21-02-2017 19:50:14 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pamiętam jak oglądałam tam Dirty Dancing :)

Pamiętam jak oglądałam tam Dirty Dancing :)

w dniu 12-03-2017 23:19:52 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Bezwzględnie należy zachować neon i ponownie uruchomić. Myślę, że byłaby szansa na przywrócenia kina do łask gdyby pojawił się ponownie ktoś z taką pasją jak Pan Jan Maślak. Jednak obejrzeć seans w kinie na dużym ekranie to co innego niż w telewizorze.

Bezwzględnie należy zachować neon i ponownie uruchomić. Myślę, że byłaby szansa na przywrócenia kina do łask gdyby pojawił się ponownie ktoś z taką pasją jak Pan Jan Maślak. Jednak obejrzeć seans w kinie na dużym ekranie to co innego niż w telewizorze.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.149.251.155

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.