menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

27 Cze 2017

Polsko-czeska miłość do traktorów

IV Nadmorski Zlot Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Łazach był celem podróży Martina Havelki. Czech swoim Zetorem 25 H Sadar już po raz drugi na kołach pokonał blisko osiemset kilometrów. We wtorek odwiedził pasjonata traktorów Jarosława Chojnackiego. Panowie poznali się przez internet. Połączyła ich miłość do Zetorów

W ubiegłym roku Martin Havelka był gościem specjalnym zlotu w Łazach koło Mielna. Informację o imprezie znalazł w internecie. Zafascynowała go możliwość jeżdżenia traktorem po plaży. Jego żona Lenka chciała sfotografować zabytkowe maszyny w nadmorskiej scenerii.

- Do organizatora imprezy wysłałem zapytanie, czy mógłbym przyjechać z traktorem na lawecie i uczestniczyć w zlocie. Zapytał mnie, czy nie podjąłbym się przejechania ośmiuset kilometrów na kołach. Wcześniej siedemset kilometrów z Bielska-Białej jechały lanz bulldog i ursus – mówi Martin Havelka.

Pasjonat traktorów z Czech podjął wyzwanie. Wsiadł na swojego Zetora 25 H Sadar z 1954 roku, którego remont zakończył w 2014 roku. Z prędkością 36 km/h ruszył ze Skrdlovic do Łazów. W Polsce nie miał wówczas przyjaciół. Wieść o Czechu podróżującym przez Polskę szybko obiegła środowisko pasjonatów starych ciągników. Zgotowali mu oni ciepłe przyjęci i służyli pomocą.

- Poznaliśmy się przez Facebooka. Połączyły nas traktory. Ja mam Zetory i on ma Zetory. Gdy w ubiegłym roku Martin jechał na Łazy, wyjechałem po niego na obwodnicę Kościana i przyprowadziłem do domu – wspomina Jarosław Chojnacki, pasjonat Zetorów z podkościańskiego Sierakowa. - Wypiliśmy kawę, a później odprowadziłem go ciągnikiem do nieczynnej stacji paliw na obwodnicy. Ja wjechałem na lawetę, a on pojechał dalej. Zanim ja ruszyłem był już w Stęszewie. Zdziwienie na drodze było. Dzwonili do mnie znajomi i mówili, że taki mój traktor na czeskich blachach jedzie.

W tym roku Martin Havelka ponownie wybrał się na zlot do Łazów na kołach. Ze Skrdlovic wyjechał w poniedziałek. Za nim busem ruszyła żona Lenka z synek Martinem. We wtorek rozpoczął podróż przez Polskę. Najtrudniejszym odcinkiem była dla niego Legnica. Nie mógł skorzystać z obwodnicy. Musiał przejechać przez centrum miasta, w którym i tak obowiązuje zakaz jazdy traktorami. Na polskich drogach spotkał się z sympatią kierowców. Sierakowo było obowiązkowym przystankiem na jego trasie nad morze.

- Rozpoznaję już dźwięki, jakie wydają wszystkie traktory we wsi. Mąż chciał wyjechać po Martina. Nie wierzył mi, gdy powiedziałem, że już wjechał do Sierakowa – śmieje się Joanna Chojnacka.

Po krótkiej przerwie i spotkaniu z dziennikarzami, Martin Havelka ruszył w dalszą podróż. Jarosław Chojnacki z żoną podążył za nim busem ze swoim Zetorem na lawecie. We wtorkowy wieczór pasjonaci byli już w Łazach. Od piątku bawili się na zlocie. (h)

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

ORZECH - SUPER JAKOŚĆ ! NAJLEPSZA CENA
DUSZYŃSKI 750zł/tonaPLN
Sok pomidorowy Dworski 300ml
1,30PLN
HIT CENA !!!! WIENERBERGER KLINKIER POMERANIA GAT.I
2,20PLN 1,40 sztukaPLN
Kamień granitowy biało-szary niesort
PRYZMAT 140 zł/tonaPLN
Organizacja imprez okolicznościowych
Nowa Jakość - Finezja zaprasza !PLN
ZAMAWIAJĄC CATERING DO DOMU, BIURA GDZIEKOLWIEK !
TERAZ ZAPŁACISZ KARTĄ - FINEZJA ZAPRASZA !PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie