menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

28 lipca 2017

Poczekajmy aż „zardzewieje”

- Niech mi pan powie, czy poręcze na mostkach będą pomalowane? - pyta czytelniczka. Odpowiadamy, że nie będą, że to taka odmiana stali, która będzie wglądała jak pokryta rdzą, i że według projektantów materiał ten dobrze współgra z otoczeniem. Nazywa się corten steel. - Hm... Obawiam się, że zdania na temat urody tego miejsca będą podzielone – kwituje czytelniczka

- Przyznaję, że w tej chwili nie wygląda to atrakcyjnie, ale proszę poczekać z oceną na zakończenie prac. Za kilkanaście tygodni stal zbrązowieje. Jej kolor będzie ulegał delikatnym zmianom przez dwa lata, ale już tej jesieni powinna wyglądać dobrze – mówi Maciej Kasprzak, wiceburmistrz Kościana.
   
Budowa nowych mostków u zbiegu Kanału Ulgi z Kościańskim Kanałem Obry budzi duże zainteresowanie mieszkańców, którzy od marca doglądają postępu prac. Do tej pory znana była jedna, niezbyt szczegółowa wizualizacja nowej przeprawy. Widać na niej nie dwa mostki, lecz zwartą, dużo większą konstrukcję z kolistą ławką na połączeniu kładek. Most ma ażurowe, brązowe barierki. Choć od początku było wiadomo, że będą wykonane ze stali corten, nikt nie dopytywał co to za materiał i jak wygląda z bliska.
   
Corten to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Samoczynnie pojawia się na niej powłoka ochronna przypominająca rdzę. Choć stal ta jest produkowana od lat 30. ubiegłego wieku, to dopiero teraz przebojem wkracza do architektury. Od kilku lat jest w Europie  najmodniejszym materiałem budowlanym w miejskiej i ogrodowej przestrzeni. Wyrazisty kolor cortenu efektownie kontrastuje z zielenią drzew i krzewów. Jeszcze efektowniej „zardzewiałe” obiekty wyglądają na tle jesiennej roślinności. Architektów w cortenie pociągają sprzeczności. Jest równocześnie elegancki i surowy, nowoczesny i tradycyjny. Czym urzekł kościańskich decydentów?
   
- Po pierwsze to wizja projektanta, po drugie przekonano nas wskazując alternatywne rozwiązania. Najciekawsze były szklane barierki, ale nie dałoby się ich utrzymać w należytym stanie i byłyby podatne na uszkodzenia. Beton nie wchodzi w grę, stal ocynkowana nie pasuje do terenów zielonych, drewno ma gorsze walory użytkowe. Stal corten gwarantuje ciekawy, nowoczesny wygląd, który bardzo dobrze współgra z otoczeniem. Jest także odporna na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji. To rozwiązanie wydało nam się najatrakcyjniejsze – mówi Maciej Kasprzak.
   
Ową atrakcyjność będzie można dostrzec gdy znacznemu przeobrażeniu ulegnie otoczenie mostu. Na nowo zostaną wyprofilowane i podniesione ścieżki. W miejscach o wysokich spadach umocnione zostaną kostką granitową, a w pozostałej części będą miały nawierzchnię mineralną. Pojawią się nowe nasadzenia i nowa organizacja przestrzeni. Przeobrażeniu ulegnie teren od zbiegu kanałów do mostu na ulicy Strzeleckiej. Na efekt będzie trzeba poczekać aż nowa roślinność podrośnie. Nie wiadomo jeszcze, czy nasadzenia będą robione tej jesieni, czy dopiero na wiosnę.
   
Nowości, nowościami, ale wielu obserwujących plac budowy zastanawia się czy nie lepsze byłyby drewniane mostki. Najlepiej takie, jak przed wojną.
   
- Nie spełniałyby większości obowiązujących dziś norm. Poza tym każde pokolenie powinno wprowadzać do przestrzeni coś swojego. Mamy XXI wiek i powinniśmy sięgnąć po nowoczesne rozwiązania. Rozumiem, że dziś może to wyglądać kontrowersyjnie, ale docelowego efektu jestem pewien. Proszę poczekać z oceną na moment, gdy na barierkach pojawi się brązowa warstwa ochronna, gdy most zostanie podświetlony i będzie się mienił różnymi odcieniami brązu, które będą współgrać z roślinnością i  przepływającą pod nim wodą. Ażurowe barierki będą także kontrastować z jasną nawierzchnią mostu wykonaną z granitu  – mówi wiceburmistrz. - To nie będzie już tylko wąska przeprawa przez rzekę. Dzięki miejscom do siedzenia, nowy most stanie się miejscem spotkań i wypoczynku.
   
Poczekajmy więc z oceną, aż barierki „zardzewieją”, a z wyniesionego mostu będzie można podziwiać odnowiony fragment kościańskich plantów.   (s)

Postscriptum
Kilkanaście dni po skierowanej do nas uwadze Czytelniczka zmieniła zdanie mówiąc "Zaczyna mi się podobać..."


Gazeta Kościańska 29/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (24) zobacz

  • 2 (4)

  M., w dniu 29-07-2017 16:52:34 napisał:

  Podoba mi się już na tym etapie.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Anonim, w dniu 29-07-2017 18:19:22 napisał:

  Mur od strony dawnej komunalki, popsuje cały urok tego miejsca.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Pw, w dniu 29-07-2017 18:23:20 napisał:

  A na kiedy przewidziany jest koniec prac? Bo mam wrażenie że strasznie się to ciągnie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Anonim, w dniu 29-07-2017 19:19:03 napisał:

  Czytelniczki, rzekomo dzwoniącej do redakcji w sprawie malowania barierek, prawdopodobnie nigdy nie było, i to jest ściema. Wydaję mi się, że dyskusja jest sztucznie wygenerowana...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  pol, w dniu 29-07-2017 21:32:48 napisał:

  też tak myśle jest już krytyka tego miejsca dlatego ten artykuł rdza ma byc atrakcyjna haahhaahahahhahaahah

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Ania, w dniu 29-07-2017 22:37:21 napisał:

  A jak przez te barierki dzieci będą dokarmiać kaczki?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (2)

  billinger, w dniu 30-07-2017 06:19:00 napisał:

  "(...)Poza tym każde pokolenie powinno wprowadzać do przestrzeni coś swojego(...)" - chyba chodzi o uwydatnienie maniery rustykalnej.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Domi, w dniu 30-07-2017 09:00:21 napisał:

  A mi sie podoba w końcu będzie coś innego a nie te stare mostki, które były w kiepskim stanie.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  milisnik ziemi koscianskiej, w dniu 30-07-2017 09:18:26 napisał:

  proponuje ustawić na srodku mostkow budke z lodami podobna jak na deptaku w centrum miasta

  odpowiedz

  • 1 (1)

  yyy, w dniu 30-07-2017 21:23:29 napisał:

  Jakie miasto taka nierdzewka.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Koscianiak, w dniu 30-07-2017 22:54:56 napisał:

  Efekt rdzy jest coraz bardziej modny w ostatnich latach. Tu jest to stał oksydujaca a we wnętrzach budynków tynki dekoracyjne z efektem rdzy. Niektórym się to podoba a niektórym nie. Zdania zawsze będą podzielone. Widziałem samochod zrobiony rdzy w fimie Ecorson w Lesznie. Podobno bardzo trwale. Niby 2 lata juz jezdzi i sie nic nie dzieje. W naszym Kosciankowie te tynki robi to chyba jedna firma z Pelikana albo Kokorzyna. Ą tu znów zewnętrzne firmy.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  inżynier, w dniu 31-07-2017 08:09:10 napisał:

  Wszystko się zgadza poza jednym. Stal kortenowa nie pozostaje rdzawa (brązowa), tylko z czasem czernieje. Niestety nie każdy projektant i inwestor wie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  kościaniak, w dniu 31-07-2017 15:24:27 napisał:

  Te "inżynier". Nie pieprz głupot, że stal corten czernieje. Np. we Włoszech, w wielu rejonach, z tej stali, wiele lat temu zrobiono bariery energochłonne przy autostradach. I faktycznie na początku kolor był jasnorudy lecz po latach ściemniał i obecnie nabrał barwy mocno ciemnobrązowej. Tyle, że trzeba by było być ślepym na jedno oko aby powiedzieć, że sczerniał. Po prostu ma wygląd starego, zardzewiałego żelastwa. Ale tak ma być gdyż taki jest urok tej stali, która samoistnie pokrywa się warstwą patyny rdzawej, tworzącą naturalną powłokę antykorozyjną a który to proces samoistnie zanika pozostawiając warstwę ochronną do około 0,1mm grubości. W Polsce najlepszym przykładem zastosowania tejże stali jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, którego elewacja również została pokryta stalą corten i wyglądem przypomina kadłuby budowanych tam niegdyś statków. Uważam, że to dobry wybór gdyż te barierki, pomijając efekt estetyczny, nie będą wymagały jakiejkolwiek konserwacji w przyszłości.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  mieszkanka, w dniu 01-08-2017 01:29:48 napisał:

  Zdania zawsze są podzielone i gusta inne.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  boss, w dniu 06-08-2017 15:15:28 napisał:

  ale badziew kto to wymyślił nie pasuje do tego miejsca żenada

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.82.81.154

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Poezja Smaku - CATERING
ZAPRASZAMY NA JESIENNE PARTY !!!
FINEZJA PLN
Zamów Opał Zapłać Kartą w Domu - SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKI
ZOBACZ MENU >>>
ORZECH - SUPER JAKOŚĆ ! NAJLEPSZA CENA !
DUSZYŃSKI 770zł/tonaPLN
Piasek-Żwir-Żwir płukany
PRYZMAT 45 zł - 55 złPLN
Kamień bazaltowy czarny 2/5
PRYZMAT 200 zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie