menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 października 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

02 Paz 2017

Piernik z tradycjami

Piernik w kształcie św. Mikołaja ma szansę stać się wizytówką Krzywinia. Od kilkudziesięciu lat jest wypiekany na parafialny odpust. Stowarzyszenie „Gospodarze z pasją” złożyło wniosek o wpisanie specjału na Listę Produktów Tradycyjnych.


Miody na początek

    Na Liście Produktów Tradycyjnych, którą zatwierdza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, są już Miody z Kopaszewa. O wpis na listę  wnioskowała rodzina Chmielewskich z Jerki. Od lat 50-tych XX wieku w Kopaszewie prowadzi pasiekę.

    - Zaczynał mój teść Czesław Chmielewskich ze swoim ojcem Kazimierzem. Zamiłowanie do pszczelarstwa przechodziło z ojca na syna. Dziś z mężem prowadzimy pasiekę – mówi Dorota Chmielewska. Jako technolog żywności podjęła się przygotowania wniosku dotyczącego miodów z Kopaszewa. - Tradycja związana z produkcją miodów w Kopaszewie jest bardzo bogata. Do wniosku potrzebowałam udokumentować minimum dwudziestu pięciu lat wytwarzania. Udało mi się odtworzyć prawie dwieście. W literaturze znalazłam zapiski dotyczące pszczelnika generała Dezyderego Chłapowskiego. To jemu zawdzięczamy doskonałe miody. Sadząc pasy wiatrochronne na polach wybierał rośliny nektarodajne. Dzięki temu mamy tutaj ciekawe pod względem smaku, zapachu i właściwości miody. Na szczególne wyróżnienie zasługuje miód akacjowy, który bardzo wolno krystalizuje. Ma delikatny smak i subtelny aromat.

    Miody z Kopaszewa, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, to nie tylko produkty państwa Chmielewskich. Tę nazwę mogą stosować wszyscy pszczelarze, którzy prowadzą pasieki w okolicy tej wsi. Rodzina Chmielewskich poszła o krok dalej. Dla swojego miodu akacjowego z Kopaszewa uzyskała certyfikat „Jakość Tradycja”.

Gospodarze z pasją

    W 2016 roku powstało Stowarzyszenie „Gospodarze z pasją”.  Jego założycielami są członkowie Chmielewscy, ich rodzeństwo i znajomi. Grupa już wcześniej realizowała projekty skierowane do lokalnej społeczności. W ramach stowarzyszenia gospodarze postawili m.in. na promocję lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego, promocję sprzedaży bezpośredniej od producentów żywności,  a także pozaszkolne formy edukacji.

    Działalność stowarzyszenia wpisuje się w program współpracy gminy z organizacjami samorządowymi. Nawiązując do przypadającego w tym roku 780-lecia Krzywinia organizacja opracowała projekt „Piernik z Krzywinia zna nie tylko gmina”. Jego celem jest wypromowanie lokalnego produktu wypiekanego od dziesięcioleci na mikołajki. W zbieraniu materiałów o krzywińskim pierniku pomocne były rozmowy z mieszkańcami i właścicielami piekarni  JTJ Sp. z o.o. i  GS Krzywiń. Członkowie stowarzyszenie wertowali także parafialne kroniki. Wszystko po to, żeby poznać historię i sporządzić wniosek o wpisanie piernika na Listę Produktów Tradycyjnych.

Słodki biskup

    Biskupie atrybuty znajdują się w herbie Krzywinia. Ma to związek z miejscową parafią. Kościół w Krzywiniu, którego  początki sięgają XII wieku, to jeden z najstarszych w Polsce ośrodków kultu św. Mikołaja. Dużą wagę do patrona kościoła przykładał wieloletni proboszcz krzywiński ks. prałat dr Jan Gierliński. To on wprowadził zwyczaj obdarowywania dzieci podczas odpustu. W kronice parafialnej zachował się wpis dotyczący 6 grudnia 1965 roku. Mowa jest o trzystu piernikach wysokich na 40 centymetrów, a wykonanych według formy z 1821 roku, wypożyczonej z muzeum. Wypiekli je Czesław Zenon i Kazimiera Sworaccy, a polukrowała siostra proboszcza Zofia Gańczowa z Cieszyna. Pierniki ustawiono na ołtarzu. Otrzymały je dzieci i księża uczestniczący w mszy odpustowej.
    Tradycja przetrwała do dziś. Co roku krzywińskie piekarnie wypiekają pierniki w kształcie św. Mikołaja z infułą biskupią na głowie i pastorałem w ręku.

    - Pierniki z Krzywinia oprócz charakterystycznego wyglądu mają też niepowtarzalny smak i aromat, który zawdzięczają naturalnym składnikom i starannie dobranym przyprawom. Proces produkcji od lat nie uległ zmianie. Wszystkie etapy wykonywane są nie przy użyciu maszyn, a ludzkich rąk – mówi Dorota Chmielewska.

    Do przyrządzenia krzywińskich pierników potrzebne są: mąka pszenna i żytnia, tłuszcz, miód, powidła śliwkowe, karmel z palonego cukru, jaja, a także odrobina amoniaku i kwaśnego węglanu sodu, kawy zbożowej, kakao i przypraw korzennnych. Ciasto należy zarabiać kopystką. Po wyrobieniu należy odstawić w chłodne miejsce.

    Wniosek o wpisanie krzywińskich pierników na Listę Produktów Tradycyjnych został złożony w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Zyskał aprobatę i został przesłany Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Pod koniec sierpnia specjał został wyróżniony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, zorganizowanym w Gnieźnie przez samorząd województwa wielkopolskiego.

    Krzywińskiego specjału będzie można skosztować podczas tegorocznej edycji Biegu Fartucha, który odbędzie się 3 grudnia.

    - Planujemy zorganizować bicie rekordu Polski w liczbie osób jedzących pierniki w tym samym czasie – zapowiada Dorota Chmielewska. (h)

Gazeta Kościańska 39/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0) zobacz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.81.45.122

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Zamów Opał Zapłać Kartą w Domu - SKŁAD OPAŁU DUSZYŃSKI
Syrop Herbapol Miana
3,99PLN
NOWA KARTA MENU !
FINEZJA ZAPRASZA - 655 120 995PLN
WĘGIEL ORZECH PL. SUPER PRODUKT !
PRYZMAT 870PLN
FINEZJAFIT oficjalnie otwarty !!!
www.finezjafit.pl zapraszamy PLN
Kora kamienna 20/40
PRYZMAT 350 zł/tonaPLN
ZOBACZ MENU >>>

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie