menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 października 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

16 lutego 2017

Najgorzej jest po szesnastej

Trzykrotnie przekroczona dziś była w Kościanie norma stężenia pyłu PM10. Pomiaru dokonano czujnikiem jakości powietrza zakupionym przez biuro poselskie Adama Szłapki.

W ramach ogólnopolskiej akcji Obywatelski Monitoring Powietrza biuro poselskie Adama Szłapki w Kościanie zakupiło czujnik jakości powietrza. Ideą akcji jest dostarczenie mieszkańcom informacji o zagrożeniu, mobilizowanie ich do proekologicznych zachowań i domagania się od rządzących działań, które poprawią stan środowiska.

- Akcja ma charakter edukacyjny. Czujnik jest prosty i pokazuje stan zapylenia powietrza. Chcemy pokazać mieszkańcom jak złej jakości powietrzem oddychają. To bardzo poważny problem, bo Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Europie. Trzydzieści trzy na pięćdziesiąt europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych to są miasta polskie. Co roku umiera około 50 tysięcy Polaków z powodu jakości powietrza, a koszty społeczne przekraczają koszty programu 500+ - wyliczył podczas dzisiejszego briefingu prasowego poseł Adam Szłapka.

Od tygodnia urządzenie bada powietrze w różnych częściach Kościana. Najgorsza sytuacja jest w okolicach lodowiska. Tylko dziś stężenie pyłu PM10 wynosiło 186 jednostek, przy dobowej normie wynoszącej 50 jednostek. Najgorsza sytuacja jest po godz. 16, kiedy kościaniacy zaczynają palić w piecach. Poziom stężenia zanieczyszczeń spada przed południem około godz. 11.

Czujnik zakupiony przez Nowoczesną zostanie zamontowany na jednym z bloków na os. Jagiellońskim. Będzie go można wypożyczyć do przeprowadzenia pomiarów w innym miejscu. Aktualne pomiary z Kościana będzie można sprawdzić na stronie http://www.looko2.com/heatmap.php.

Stan powietrza był dziś zły w całej Wielkopolsce. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego wydało ostrzeżenie przed smogiem i zaleciło aby osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza unikały spędzania czasu na zewnątrz. Odradza się także biegania i jazdy na rowerze.

O monitorowaniu jakości powietrza mówili podczas konferencji prasowej poseł Adam Szłapka i Patryk Piasecki, przewodniczący koła Nowoczesnej w Kościanie. (Fot. Karina Jankowska / Gazeta Kościańska) O monitorowaniu jakości powietrza mówili podczas konferencji prasowej poseł Adam Szłapka i Patryk Piasecki, przewodniczący koła Nowoczesnej w Kościanie. (Fot. Karina Jankowska / Gazeta Kościańska)

Powrót
Oceń artykuł: 29 0

Komentarze (68) zobacz

  • 1 (9)

  Zielona, w dniu 16-02-2017 16:49:51 napisał:

  Niestety prawda...co gorsze ludzie pala smieciami najgprszej kategorii aby zapszczedzic na wywozie smieci...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (5)
  • 1 (9)

  pale gazem , w dniu 16-02-2017 16:51:16 napisał:

  jeśli ludzie z wiosek Pelikan, Kiełczewo, Kokorzyn palą wszystkim bo taki im wygodnie wrzucają śmieci butelki stare ubrania to jakie ma być powietrze .. rejony kamieńca aż czarno w kominach od palonych śmieci wysokie mandaty ... zal tych ludzi i ich głupiej mentalności

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (5)

  krzyś, w dniu 16-02-2017 17:15:39 napisał:

  czempiń rynek godzina 16.00 jak patrze z ulicy tarnowskiej od strony pola to nawet wieży kościelnej nie widać a nad rynkiem czarna zawiesina i zastanawiam się czy na rynku śą lampy czy ich nie ma

  odpowiedz

  • 11 (13)

  ja, w dniu 16-02-2017 17:24:45 napisał:

  Bo ludzi nie stać na nowe technologie,np.gaz założenie i ich opłaty są astronomiczne.Bo taka jest prawda że my jesteśmy Bangladesz europy tak zwana siła robocza i nic więcej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 5 (5)

  Tomiiiiiiiiiii, w dniu 16-02-2017 18:17:53 napisał:

  Mamy smog i nic nie poradzimy na to niech zrobi gmina , miasto dofinansowanie do wymian piecy i z wielką chęcią wymienimy systemy grzewcze na ekologiczne.Co do cen gazu kościan ma spore złoża ale te ceny myślę że jak by gaz kosztował w ramach zdrowego rozsądku to większa część mieszkańców przestawiła się na ten system ogrzewania ale tu niestety jest polska kraj cwaniaków

  odpowiedz

  • 5 (9)

  miejscowy wytwrca smogu, w dniu 16-02-2017 18:20:03 napisał:

  Dadzą zarobić jak w Europie będziemy ogrzewać jak w Europie. He, he. Jakie to proste. Na razie zachodnioeuropejskie mamy markety, banki, firmy i media no i ceny ale nie pensje ludzie !!!!! . A żyć trza i nikt umierać z wychłodzenia nie chce. Sam znam takich co łykają nawet opony i nimi opalają. Bogaci jak chcą czyste powietrze muszą biednym dać. Innej opcji nie ma.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  król smogu, w dniu 16-02-2017 18:27:52 napisał:

  Jak gaz zrobią w cenie węgla za ogrzanie chaty, to nawet zainwestuje w kupno kotła gazowego, jak mi dofinansowanie na całość roboty zrobią bo już mam dość grzebania w tych śmieciach i ciągłego dokładania, czyszczenia, rąbania, rozpalanie,wyrębu pod osłoną nocy, e.c.t.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  picek, w dniu 16-02-2017 18:47:42 napisał:

  x będziecie kupować gaz od rosjan 2 razy drożej niż sąsiedzi zza Odry takie umowy podpisali tusk i pawlak z gazpromem i to na długie lata brawo

  odpowiedz

  • 0 (10)

  Janek , w dniu 16-02-2017 18:59:39 napisał:

  Kiedyś "gazem" dla piecy był węgiel, był tani i jakoś nikt problemu z tego nie robił a kopcili wszyscy że hoho, teraz nagle smog, złe powietrze itp. Ktoś to wszystko nakręca tylko po to abyśmy My wszyscy byli nagle EKO i przerabiali instalacje na gaz. Ktoś ma w tym interes...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (14)

  Paweł , w dniu 16-02-2017 19:29:08 napisał:

  No panie szlapka 8 lat PO i nic się nie zmieniło a 1 rok pisu i liczysz na cuda i zostaw 500+plus w spokoju bo raczej ty że swojej kieszeni biednym nie dajesz

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (11)

  gosc, w dniu 16-02-2017 19:33:42 napisał:

  zrobic ustawe zakaz palenia weglem brunatnym itd po 5tys mandat jak nie to komornik itd koniec tego syfu w piecach,albo ludzie kupia na gaz albo eko lub cos innego ekologicznego bez tego dymu...jestem za tym zeby juz weszlo to wszystkow tym roku,

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  ja, w dniu 16-02-2017 19:37:21 napisał:

  to nie paliwo w postaci węgla jest złe. ludzie po prostu nie umieją tym palić albo palą śmieciami.

  odpowiedz

  • 12 (12)

  STALKER, w dniu 16-02-2017 20:21:46 napisał:

  A ja się pytam gdzie są służby odpowiedzialne za monitorowanie i kontrole na terenie naszego miasta budynków z których to kominów wydobywa się ten smog ?! Mieszkam na piastowskim w tak zw dolarowcu co dziennie ok godz 17 - 18 widzę z okna co się wyrabia na ulicy Kosynierów !!!! CZARNOBYL przy tym to Ciechocinek !!!!TOTALNY DYM SMRÓD TRUCIZNA SFERMENTOWANA KUPA GÓWNA I RAK WYLEWA SIĘ Z KOMINÓW CAŁA TABLICA MENDELEJEWA!!!! co niektórzy mieszkańcy tej ulicy zaopatrują się w tak zw (opał) na śmietniku przy dolarowcu wyciągając z niego co popadnie do palenia butelki plastikowe itd....GDZIE JEST STRAŻ MIEJSKA!!!!!!?????!!!!!! Tutaj to nawet umarłe drzewa proszą o litość....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  Petru to błazen, w dniu 16-02-2017 20:35:09 napisał:

  50 lat temu 100% domów w Polsce ogrzewane było węglem i smogu nie było. Obecie 50% posiada "ekologiczne" źródło ciepła (prąd, gaz, baterie słoneczne) i nagle pojawił się problem smogu. Jak widać lobby dostawców gazu aktywne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  gość, w dniu 16-02-2017 20:43:04 napisał:

  Czy to znaczy, że państwo jest bezsilne i my albo mamy umierać wdychając to świństwo albo mamy nie wychodzić z domu w ogóle? To jak żyć? A nie można na tych kominach zamontować jakiś filtrów?

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Bartek śm, w dniu 16-02-2017 21:33:52 napisał:

  Witajcie. Postaram się wnieść coś sensownego do tej dyskusji. Problem smogu był od zawsze ale kiedyś o tym się nie mówiło. Dlaczego mamy smog? Powodów jest kilka. Pierwszy najważniejszy to cena gazu. Nie kotłów i systemów grzewczych ponieważ te czy te kosztują podobnie . Cena kotła węglowego o mocy około 24kw i gazowego są podobne baaa gazowy potrafi kosztować mniej kupując kocioł 2 funkcyjny. Problem polega na tym że ogrzewajac dom gazem musimy średnio rocznie za takie ogrzewanie zapłacić od 15 do 40℅ więcej w stosunku do węgla. Teraz można zadać pytanie dlaczego. A no dlatego że ktoś z naszych szanownych urzędników prawdopodobnie się sprzedał. Jeśli spojrzymy na tabelę zakupów gazu od gazpromu to Polska kupuje jeden z najdroższych gazów w Europie. Gdybyśmy kupowali gaz za tyle co nasi sąsiedzi zza Odry prawdopodobnie nikt by nie palił węglem. No ale mamy sytuację jaką mamy. I musimy z tym żyć. Następny powód jaki ja zauważam to to że wiele osób ma za duże kotły do powieszenia ogrzewania. Panie zamontujemy czwórkę na 150 m2. Przez co schodzi się z temperaturą na kotle na 45-50 stopni i spalanie odbywa się w złych warunkach. Polecam wszystkim nauczenie się palenia od gory. Grze kocioł zasypujemy węglem do pełna i rozpalamy ogień u gory. No i opał... Inwestujemy w dobry opał. Jeśli kupicie węgiel tani spalicie go więcej. Edukujmy się na wzajem i uświadamiajmy może coś się zmieni. A i nie glosujcie na nowoczesną to po bis miłego wieczoru! Elo

  odpowiedz

  • -2 (6)

  rock, w dniu 16-02-2017 21:39:25 napisał:

  Palę śmieciami i oponami i będę dalej tak palił bo mnie nie stać na tyle węgla ile by było potrzebne. O gazie już nie wspomnę.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Sroka, w dniu 16-02-2017 21:55:17 napisał:

  Dziwicie się,że ludzie palą czym palą? (śmieci, opony itd) Ile kosztuje tona węgla brunatnego? ok 300-350 o ile się nie mylę ( o drzewnym nie wspomnę, bo to fru i nie ma). Starczy na tydzien? pół tygodnia? w zależności od wielkości domu/mieszkania. Czym mają palic ludzie zarabiajacy 1300 zl? Niech wielmożni rządzący zrobią ceny adekwatne do zarobków.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Anonim, w dniu 16-02-2017 23:12:23 napisał:

  A co ma wspólnego 500+ ? Mam za to eko opał kupić czy jak?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  JANOSIK, w dniu 16-02-2017 23:36:00 napisał:

  Cwaniaczek z Czarkowa pali śmieci ,zamiast Harleja trzeba będzie zainwestować w filtry lub zmienić opał na właściwy ,a nie jak do tej pory wszystko szło do pieca jak leci. No to MATUCH koniec samowolki namierzyli cię wreszcie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  czemp, w dniu 17-02-2017 00:12:47 napisał:

  Wielkie problemy mają zawsze jest problem ze smogiem zimą tak było jest i będzie tak jak grypa zimą a latem już nikt o tym niemówi a kto wymyslił eko groszek przeciez to jest węgiel i jak może być eko przeciez tego sie nieprodukuje tylko kopie z ziemi

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Anonim, w dniu 17-02-2017 00:55:43 napisał:

  Eko groszek, kurczak zagrodowy i bio kosmetyki!!! Kto w to jeszcze wierzy?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  obserwator, w dniu 17-02-2017 07:50:39 napisał:

  To gadanie o smogu to tylko propaganda. Ktoś chce na czymś interes zrobić i dlatego taką panikę sieje. Zapewne chodzi o zwiększenie sprzedaży gazu, kotłów gazowych, filtrów na kominy, masek antysmogowych i innych pseudo eko dupereli. No bo co zrobić jak towar na magazynach zalega ? Trzeba nakręcić popyt na dany towar albo poprzez reklamy albo przez właśnie takie działania propagandowe. A być może nasi politycy wzięli w kieszeń i jadą na opalanie węglem bo komuś w świecie nie na rękę, że w Polsce są kopalnie i chce je zamknąć tak jak PO na rozkaz niemiec zlikwidowała przemysł stoczniowy w Polsce. To robili przecież ludzie z którymi się Pan poseł Szłapka przyjaźni. Czyż nie Panie pośle ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Andy, w dniu 17-02-2017 08:37:20 napisał:

  Tylko i wyłącznie pyły z palenia wytwarzają mieszkańcy domków jednorodzinnych oraz Śródmieścia. Wystarczy o 18-19 przespacerować się po Kościanie w rejony osiedli domków. Nie trzeba urządzeń pomiarowych. Często można udusić się na miejscu. Wczoraj z wiaduktu na Północnej jak spojrzałem w kierunku os. Wesołe Miasteczko to widok przypominał Londyn z czasów Sherlocka Holmesa, tylko większy smród zalatywał jak schodziło się w kierunku Konsty. Obok przebiegła osoba uprawiająca jogging, która pełną piersią wszystko wciągnęła. Co daje ten pomiar? NIC.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Wytrawny Obserwator, w dniu 17-02-2017 11:00:02 napisał:

  Sprawa jest prosta: nośniki energii są za drogie. A więc ludzie się ratują przy okazji się zatruwając. Ja bardzo dobrze zarabiam i mam biedę w dupie. Niech im policja da takie mandaty za smrodzenie żeby się posikali.

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Anonim, w dniu 17-02-2017 12:14:56 napisał:

  Ja pierd... ale on ma wredny wyraz twarzy. nie ufam temu czlowiekowi

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Anonim, w dniu 17-02-2017 12:17:10 napisał:

  Nowoczesna ... gówno w huj

  odpowiedz

  • 3 (3)

  palacz, w dniu 17-02-2017 14:04:55 napisał:

  Zamiast wydawać kasę na czujniki może lepiej przeznaczyć pieniadze na edukacje palaczy.Na internecie można znaleźć sposób palenia "od góry". Sam tak palę już 6 sezon i jest supet.Mniejsze zużycie węgla wg. moich obliczeń 25-33%,czysty kociołek i komin,a najważniejsze to prawie zero dymu z komina.Kilku ludzi już dalo sie przekonac ale tzw. BETONY też są i nie dociera do nich nic.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 5 (7)

  Marek, w dniu 17-02-2017 14:49:13 napisał:

  Smog był od nie wiem ilu lat w Kościanie tylko nikt tego nie badał szum się teraz w TV zrobił to Szłapek próbuje błysnąć...

  odpowiedz

  • 2 (6)

  NIEZRĘCZNOŚĆ, w dniu 17-02-2017 18:17:01 napisał:

  najwięcej zadymy smogowej robią wypowiedzi rycha Madery i jego poklepywacza z Kościana. a zmierzył sobie, ten arogancki nowośmieszny, poziom smogu w swoim kantorku - biurze? Załosny człowiek próbujący łapać plusy na smogu, bo na czym innym potrafi?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  TURYSTA, w dniu 17-02-2017 19:15:27 napisał:

  NO I CO szłapka Z TYM FANTEM ZROBISZ? KUPISZ KAŻDEMU WĘGIEL, CZY ZAŁOŻYSZ FILTRY,CZY KUPISZ PIECE GAZOWE? PRZECIEŻ WSZYSCY,WSZYSTKO WIEDZĄ,A ŻE TAKIE POWIETRZE MAMY,TO WIEMY OD DAWIEN DAWNA.SZKODA,ŻE Z TYM CZUJNIKIEM SPÓŹNIŁEŚ SIE O 8 LAT,ALE WTEDY BYŁEŚ ZAJĘTY KLEPANIEM PO PLECACH bRONKA.WIADOMO,ŻE NAJCZYSTSZE POWIETRZE JEST NA MADERZE.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Malkontent, w dniu 18-02-2017 07:18:47 napisał:

  Zanim partia lizbońska kupiła gagdet, żeby grzać temat zastępczy, jakie były przekroczenia norm?

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Wytrawny Obserwator, w dniu 18-02-2017 09:10:49 napisał:

  Jeśli kogoś nie stać na ogrzewanie ekologiczne to niech wypierdala do bloku . Nie może być tak że hołota zatruwa porządnych ludzi!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  kibic, w dniu 18-02-2017 20:38:44 napisał:

  Adam był dziś na meczu koszykówki Obry. Siedział obok mnie. Niestety, przegralismy. Pozdrawiam Adama!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  głos rozsądku, w dniu 20-02-2017 21:57:53 napisał:

  Podobno dinozaury też zabiły zmiany klimatyczne Panie Pośle one paliły węglem i jeździły samochodami i dlatego im się klimat zmienił ? Nie popadajmy w paranoję na naszej ziemi wszystko się zmienia i nic nie jest stałe od milionów lat a tutaj znalazła się banda ekoterrorystów, która by chciała żeby świat stanął w miejscu. Człowiek ma tak naprawdę znikomy wpływ na zmiany klimatyczne tylko ktoś na tym bajdurzeniu kasę trzepie dlatego tak nam wmawiają, że to przez nas ale to nieprawda

  odpowiedz

  • -3 (3)

  pisze Teresa , w dniu 21-02-2017 06:18:03 napisał:

  Adam jest najprzystojniejszy z całego grona parlamentarzystów w naszym rządzie!!powinniśmy być dumni że pochodzi z naszego miasta!!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  ale jaja,ale jaja, w dniu 21-02-2017 18:36:12 napisał:

  p.tereso,o dumie z tego skompromitowanego gościa nie powinna świadczyć uroda tylko to,co ma w głowie,co robi dla naszego regionu.A on,na podstawie jego wypowiadanych głupot w TVP, nie ma czym się pochwalić. to coś pomiędzy komicznym Petru a myszką agresorką. a co do urody...hmmmm, ma pani okropny gust.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  anonimowy, w dniu 22-02-2017 00:42:43 napisał:

  Za smog nie są odpowiedzialne kominy tylko wyjątkowa zima w tym roku a konkretnie brak opadów. Opady śniegu neutralizują zjawisko smogu. Ludzie nie dajcie się ogłupiać tym idiotom z Nowośmiesznej co próbują nawet wykorzystać pogodę aby wmówić nam Polakom że nasz największy majątek narodowy czyli węgiel jest zły i najlepiej oddać nasze kopalnie za bezcen Niemcom.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.81.45.122

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Sałatka grecka
15PLN
NOWA KARTA MENU !
FINEZJA ZAPRASZA - 655 120 995PLN
WĘGIEL KOSTKA PL gat.I SUPER PRODUKT !
900PLN
JEŚLI JESTEŚ SMAKOSZEM KAWY TO ZAPRASZAMY
SKORZYSTAJ Z KARNETU KAWOWEGO - FINEZJAPLN
NAJLEPSZE HAMBURGERY - CHICKENBURGERY
FINEZJA 655 120 995 - POLECAMY 10PLN
EKOGROSZEK PREMIUM
850zł/tona DUSZYŃSKIPLN
Ogłoszenie drobne
1PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie