menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 października 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

28 Mar 2017

Letnisko wypięknieje przed latem

Choć do sezonu letniego jeszcze sporo czasu, już rozpoczęły się przygotowania na letnisku w Nowym Dębcu. Przed wakacjami do użytku ma zostać oddana odnowiona stanica WOPR przy plaży głównej. Znajdzie się tam również miejsce na punkt medyczny, małą gastronomię i prysznice zewnętrzne. Gmina opracowuje nową organizację ruchu w Nowym Dębcu, na podstawie której zostaną wyznaczone miejsca parkingowe

Gruntowny remont budynku zajmowanego przez ratowników ma poprawić jego funkcjonalność i nadać nowoczesny wygląd. Prace obejmować będą m.in. wydzielenie nowych pomieszczeń dla ratowników, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowej elewacji, łazienek, pokrycia dachowego, tynkowanie i malowanie ścian wewnątrz budynku, położenie nowej posadzki, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i odgromowej, a także wentylacji. Wyremontowany zostanie też murek oporowy wraz z siedziskami, zamontowane zostaną balustrady i powstaną zewnętrzne prysznice, a teren wokół zostanie utwardzony i zagospodarowany. Warto dodać, że przy stanicy będzie można korzystać z sieci Wi-Fi. Ponadto planowana jest przebudowa starego placu biwakowego, na którym powstanie opłotowane boisko do siatkówki plażowej i ustawiona zostanie stała scena.

- Dębiec ma już czasy świetności za sobą, dlatego odnowa letniska bardzo się przyda. Odwiecznym problemem letniska jest bezpieczeństwo i wandalizm - uważa Artur Opas, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie. - Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie monitoringu na letnisku z rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań ,,Razem Bezpieczniej’’. Jako jeden z piętnastu wniosków z Wielkopolski zyskaliśmy akceptację wojewody. Kamery miałyby się znaleźć w trzech newralgicznych punktach: w miejscu byłego przystanku autobusowego, przy plaży głównej i starym placu biwakowym.

Przypomnijmy, że od ubiegłego roku w Nowym Dębcu wprowadzono nowe zasady odbioru śmieci dla prywatnych domków zamieszkałych czasowo. Nie dotyczą one budynków zamieszkałych na stałe. Właściciele nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe są zobowiązani do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszczenia opłaty ryczałtowej. W tym roku opłaty wynoszą 120 zł (segregacja odpadów) i 170 zł (odpady zmieszane). Na letnisku wyznaczono cztery miejsca gromadzenia odpadów komunalnych, czyli tzw. gniazda na odpady, w których są ustawione pojemniki na śmieci zmieszane i segregowane. Punkt całoroczny znajduje się na starym przystanku PKS. Punkty przy toaletach publicznych i parkingu leśnym czynne są od maja do października. W czwartym punkcie, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, można pozostawić również odpady zielone tj. trawę, liście i drobne gałązki, przywiezione w workach biodegradowalnych lub wysypane luzem.

- Te miejsca składowania odpadów przeznaczone są wyłącznie dla właścicieli domków letniskowych w Nowym Dębcu - przypomina dyrektor Opas, podkreślając, że do kontenerów można wrzucać wyłącznie odpady segregowane (papier, szkło, tworzywa sztuczne) lub bytowe zmieszane. - Nie wolno wyrzucać tam odpadów budowlanych i wielkogabarytowych. Powinny być one odstawione do PSZOK w Bonikowie lub wystawione - dotyczy to odpadów wielkogabarytowych - w dniu zbiórki przed posesję.

Władze zapowiadają wyciąganie konsekwencji administracyjnych i nakładanie kar na osoby, które nie stosują się do zasad. W najbliższych tygodniach Selekt ma rozpocząć wzmożone kontrole w Nowym Dębcu. Sprawdzane będą przede wszystkim domki, w których przeprowadzane są remonty. W ich namierzeniu pomoże monitoring, bowiem jedna z kamer na byłym przystanku PKS swym zasięgiem obejmie stały punkt odbioru odpadów. Kamera ta zostanie zamontowana nawet, jeśli OSiR nie otrzyma rządowego wsparcia.

- Nie zdążymy przed sezonem letnim zagospodarować tak zwanego bunkra i zrobić tam punktu widokowego. W ubiegłym roku nie udało się pozyskać wsparcia finansowego, dlatego wspólnie z mieszkańcami Nowego Dębca, w oparciu o fundusz sołecki, przygotowaliśmy wniosek o Wielkopolską Odnowę Wsi. Mamy nadzieję, że nasz projekt na stworzenie miejsca spotkań i integracji mieszkańców, powali kapitułę na kolana - stwierdza wójt Andrzej Przybyła.

Wiadomo, że nie uda się uruchomić w tym roku wakeparku, czyli wyciągu narciarskiego. Atrakcję tę przygotowuje prywatny inwestor. Do jesieni jednak potrwają obserwacje fachowców, którzy sprawdzą czy na 200-metrowym odcinku - od dawnej plaży metalchemowskiej do zjeżdżalni - w sitowiu nie gniazdują chronione gatunki ptaków. Wójt gminy Kościan już w 2016 r. wydał decyzję o budowie wakeparku, czyli wyciągu narciarskiego. Wyciąg ma prowadzić wzdłuż linii brzegowej w kierunku plaży głównej i z powrotem na plażę metalchemowską, która ma zostać odtworzona. Inwestycja ruszy dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej. (kar)

GK 12/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (7) zobacz

  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 30-03-2017 22:02:20 napisał:

  Sporo czasu??? Dobre sobie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Anonim, w dniu 31-03-2017 12:16:21 napisał:

  Lato zacznie się w czerwcu, więc czasu sporo (mamy marzec)

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wytrawny Obserwator, w dniu 02-04-2017 12:45:43 napisał:

  Gdyby nie Emil i Patryk to nic by nie zrobili.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 02-04-2017 22:45:50 napisał:

  Jest kwiecien co prawda nie pierwszy lecz drugi i remontu jak ni ma tak ni ma ? a czas leci do lata.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  optymista, w dniu 11-04-2017 17:00:06 napisał:

  Taaaaa k...a, już to widzę.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  yaba daba du, w dniu 19-04-2017 20:32:58 napisał:

  Dębiec już nie ma nic wspólnego z ciszą i wypoczynkiem. Budynek może okazały,ale czy to wszystko? a brudna woda w tej kiszce wodnej? a krowy stojące w wodzie po stronie Wonieścia? a okresowy wybuch czerwonki? a umca umca na całe regulatory i wrzaski? To przykre,ale to już nie jest oaza spokoju i śpiewu ptaków.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  lysy, w dniu 21-04-2017 07:54:53 napisał:

  oby ten ostatni POMYSL wojta nigdy się nie urealnil ! mam na myśli wycig narciarski.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.81.45.122

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

MIAŁ Z WĘGLEM 25-26MJ
NOWA DOSTAWA700/tPLN
Kamień granitowy różowy 70/150 do gabionów
PRYZMAT 240,00PLN
Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
Ogłoszenie drobne kolor
2PLN
Kamień granitowy żółty 8/32
PRYZMAT 260 zł/tonaPLN
TRANSFER POLECA!!
GRYS DOLOMITOWY ŻÓŁTY 8-32mm cena 180zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie