menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

10 Lip 2017

Karta w obronie samorządności

Rada Powiatu Kościańskiego przyjęła Kartę Samorządności, która przypomina i definiuje podstawowe zasady ustroju państwa i roli samorządów w budowie porządku demokratycznego. Zdania radnych co do jej zasadności były podzielone


Karta została wypracowana podczas marcowego Forum Samorządowego, odbywającego się pod hasłem ,,Twój los w Twoich rękach’’, w którym wzięło udział półtora tysiąca samorządowców z całego kraju. Jego organizatorami były: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

- Już w kwietniu Związek Powiatów Polskich, którego jesteśmy członkiem, zwrócił się z prośbą o poparcie Karty. W czerwcu prośba ta została ponowiona, w związku z tym przedkładamy projekt uchwały - uzasadnił Paweł Buksalewicz, przewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego.

Swój sprzeciw, szczególnie wobec treści preambuły, wyraził radny Stefan Żurkiewicz, proponując wycofanie projektu. Jak ocenił, Karta Samorządności ma być biczem na sprawujących władzę i nie służy samorządowi. Przekonywał, że nie zostanie wdrożona w życie, bo jest polityczna, a na dowód przytoczył komentarz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, że samorządy zastrzegają sobie wszelkie formy oporu.

- Z odrodzonym samorządem mamy do czynienia od 27 lat. W tym czasie wiele się wydarzyło i trzeba się zastanowić czy samorządy funkcjonują poprawnie, czy nie trzeba czegoś w nich zmienić - powiedział radny Żurkiewicz, przyznając, że na komisjach głosował przeciwko przyjęciu Karty Samorządności. Jak przekonywał, próbuje się stworzyć wrażenie, że jest gotowa jakaś koncepcja zmian dotyczących samorządów, stąd taka reakcja. - Karta nie budzi wielkiego sprzeciwu. Istotniejsze jest to, co zawarto w tak zwanej preambule, w której wyrażono sprzeciw wobec podejmowania przez rząd działań. Jest tam mowa o ograniczeniu praw wyborczych mieszkańców, pozbawianiu przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami, odbieraniu kompetencji gminom, powiatom i województwom na rzecz administracji centralnej. Gdzie są fakty wskazujące, że ku temu to wszystko zmierza? - pytał, dodając, że wzywa się tam rządzących do przestrzegania konstytucyjnych zasad ustroju państwa. - Rząd ma rządzić i podejmować decyzje, kształtując administracyjny obraz Polski. Związek nie może uzurpować sobie prawa do tego, by narzucać rządowi formę postępowania i funkcjonowania samorządu. To próba wywołania kolejnego konfliktu w obronie pewnych przywilejów dla określonej grupy osób.

Przewodniczący Paweł Buksalewicz polemizował z przedmówcą, przypominając padające ze strony rządzących propozycje, m.in. wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów, zgłaszanie kandydatów wyłącznie przez partie, ustawę metropolitarną, procesy zmierzające do centralizacji, czy zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.

- Ta ostatnia ustawa ma być batem na samorządy. Jest tam szereg kwestii nie do przyjęcia. RIO ma sprawować kontrolę, a nie oceniać wydatki i móc każde z nich kwestionować - argumentował przewodniczący Buksalewicz, zwracając uwagę, że projekt Karty Samorządności został przyjęty jednogłośnie przez uczestników forum.
Radny Żurkiewicz nie zgodził się z tym poglądem, przywołując słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że zmiany w ustawie o RIO wprowadzono, by rozdzielić kontrolujących od kontrolowanych, bowiem w ciągu minionych 27 lat nastąpiło ich zbyt duże zbliżenie, więc efekty kontroli nie są właściwe. Dowodził też, że nie chodzi o kontrolowanie wszystkich samorządów, lecz wyłącznie tych zadłużonych. Stanowisko kolegi radnego poparł Andrzej Jęcz, oznajmiając, że jego zdaniem preambuła jest niepotrzebna, zawiera nieprawdy i nielogiczności. Poprał też wniosek o odłożenie głosowania nad projektem i wypracowanie jakiegoś konsensusu.

- W jaki sposób nastąpiło ograniczenie praw wyborczych? - zastanawiał się radny Jęcz, potwierdzając, że trwają prace w Państwowej Komisji Wyborczej nad wzorem karty wyborczej, by już się nie powtórzyła sytuacja z poprzednich wyborów samorządowych, gdy w okręgach w powiecie kościańskim liczba nieważnych głosów sięgała 48%. - Mówi się o przezroczystych urnach. Czy to ograniczanie praw wyborczych, czy raczej wzmocnienie prawa wyborczego. Samorządność nie jest zagrożona, a samorząd nigdy nie miał się tak dobrze jak w chwili obecnej. To my decydujemy czy, kiedy i komu sprzedamy majątek. Wpływy z opłat eksploatacyjnych i podatkowych nigdy nie były tak duże, a ponad połowa dochodów w budżecie to dochody własne. Obywatele w taki sam sposób kontrolują samorządy jak i władzę centralną - poprzez wybory. Dlaczego więc tu jest mowa o tym, że odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli jest niepoddane ich kontroli? Nieprawdą jest, że to odejście od demokracji, że zagrożone są nasze prawa i wolności.
- Karta jest dmuchaniem na zimne. W ten sposób samorządy chcą zwrócić uwagę rządowi, żeby się nie zagalopował - skwitował radny Aleksander Sowa.

Wniosek radnego o wycofanie projektu Żurkiewicza poparło 4 radnych, 11 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Uchwałę przyjęto 12 głosami ,,za’’, przy 4 przeciwnych i 1 wstrzymującym.

- Na czerwcowe spotkanie forum zaproszono członków rządu i parlamentarzystów, ale żaden z nich nie skorzystał z zaproszenia, dlatego powstała Karta Samorządności - zwrócił uwagę starosta Bernard Turski, powracając do tematu we wnioskach i oświadczeniach radnych. - Sygnały płynące z samorządów do rządu wskazują, że niektóre posunięcia nie są szczęśliwe. Spogląda się tylko na wpływy do budżetu, ale nie patrzy jakie to będzie miało konsekwencje. Dlatego współpraca pomiędzy samorządami a rządem musi być ściślejsza. (kar)

GK 27/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (3) zobacz

  • 2 (2)

  J.P, w dniu 15-07-2017 14:54:01 napisał:

  Starosta i przewodniczący Buksalewicz to starzy krętacze, nadają się jedynie do przekopania Mierzei Wiślanej, co i tak byłoby pewnym wyróżnieniem.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  wkr, w dniu 22-07-2017 20:26:08 napisał:

  Ograniczenie do 2 kadencji to kara dla samorządowców! Oni chcą dożywotnio! Przecież to lokalni oligarchowie!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  cobra, w dniu 22-07-2017 20:34:17 napisał:

  Samorządy nie są od zwracania uwagi rządowi - nieważne kto rządzi - widzę, że już najwyższy czas aby niektórych radnych "nieporadnych" pogonić w najbliższych wyborach - zwłaszcza wszystkich "leśnych dziadków", którzy rozpasali się w samorządach na dobre!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

WĘGIEL ORZECH PL. SUPER PRODUKT !
PRYZMAT 880PLN
Delma 450g
2,99PLN
UROCZYSTOŚCI RODZINNE - NOWA JAKOŚĆ !
Finezja tel. 655 120 995PLN
WĘGIEL ORZECHO-KOSTKA GAT.I
PRYZMAT 825PLN
ZOBACZ MENU >>>
Największa PIZZA w mieście 60cm
NASZE DANIA ZAMAWIAJ RÓWNIEŻ NA
PYSZNE.PL - FINEZJA POLECA !PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie