menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 października 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

02 października 2017

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to często skuteczne rozwiązanie, gdy trzeba podreperować domowy budżet lub sfinansować większe wydatki. W ten sposób można przeprowadzić remont, wyjechać na wakacje lub zrealizować marzenia. Jakie warunki należy jednak spełnić, aby bank pożyczył nam pieniądze?

Kredyt gotówkowy to często skuteczne rozwiązanie, gdy trzeba podreperować domowy budżet lub sfinansować większe wydatki. W ten sposób można przeprowadzić remont, wyjechać na wakacje lub zrealizować marzenia. Jakie warunki należy jednak spełnić, aby bank pożyczył nam pieniądze?

2017 rok potwierdził rosnący popyt na kredyty gotówkowe w Polsce, który można było zauważyć już w ubiegłym roku. W I półroczu 2017 roku udzielono 4 mln takich kredytów na łączną kwotę 45,3 mld zł. To wartość większa o 3,1% niż w analogicznym okresie 2016 roku. Warto dodać, że wielu polskich kredytobiorców to młodzi ludzie. Co piąty z nich jest w wieku 18-24 lata. W sumie mają do spłaty 6,8 mld zł. Aby jednak bank zgodził się pożyczyć pieniądze, wnioskodawca musi spełnić pewne warunki. 

Regularne źródło dochodów

Przede wszystkim dla banku ważne jest, aby kredytobiorca posiadał stabilne źródło zatrudnienia. To dla kredytodawcy sygnał, że klient będzie miał środki na spłatę zadłużenia.

- Jeszcze kilka lat temu banki preferowały głównie umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Obecnie ta polityka została złagodzona i instytucje finansowe coraz częściej zgadzają się kredytować osoby pracujące na umowę zlecenie, umowę o dzieło i uzyskujące dochód w oparciu o inne formy zatrudnienia – zwraca uwagę przedstawiciel Inbank Polska. – Internet sprawił, że często procedury kredytów online są upraszczane, jak w naszym banku. Najczęściej wystarczy jedynie deklaracja, że jest się zatrudnionym i podanie nazwy pracodawcy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach klient jest proszony o dodatkowe dokumenty, jak na przykład wyciąg z konta, potwierdzający regularny wpływ wynagrodzenia – podkreśla specjalista Inbank Polska.

Odpowiednia zdolność kredytowa

Drugim ważnym kryterium, jakie musi spełnić wnioskodawca, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Im wyższa kwota kredytu i raty miesięcznej, tym wyższa potrzebna jest zdolność kredytowa. Każdy bank określa własne kryteria, które bierze pod uwagę, obliczając zdolność kredytową, ale niektóre elementy się powtarzają. Przede wszystkim analizowane są dochody wnioskodawcy i jego wydatki. Często również banki biorą pod uwagę ilość osób na utrzymaniu, wiek potencjalnego kredytobiorcy, inne kredyty i pożyczki (na przykład zadłużenie na karcie kredytowej lub kredyt odnawialny w rachunku osobistym itp.). Dokonywana jest także weryfikacja historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Oprócz tego, że BIK informuje bank, jak w przeszłości wnioskodawca spłacał swoje zobowiązania, to jeszcze dokonuje oceny wiarygodności danej osoby (scoring).

Brak zadłużenia

Aby otrzymać kredyt w banku, wnioskodawca nie może posiadać zadłużenia w innych instytucjach finansowych, w firmach telekomunikacyjnych itd. Niestety, z tym bywa różnie. Z informacji BIG InfoMonitor wynika, że po I kwartale 2017 roku liczba niesolidnych dłużników wzrosła w Polsce, a największy kłopot z regulowaniem swoich zobowiązań mieli mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, Śląska i Lubelszczyzny. Banki sprawdzają w Biurach Informacji Gospodarczej, czy osoba wnioskująca o kredyt nie znajduje się na liście dłużników. Można tam trafić już za dług w wysokości 200 zł, który przeterminowany jest o co najmniej 60 dni. W Polsce działa kilka BIG-ów, najbardziej znane to: Krajowy Rejestr Długów (KRD), Europejski Rejestr Dłużników (ERIF) i BIG InfoMonitor. Jeśli osoba wnioskująca o kredyt znalazła się w przeszłości w jednym z tych rejestrów, powinna sprawdzić, czy nadal w nim figuruje. Warto dodać, że jedyny sposób, aby zniknąć z BIG-u, to spłacenie zadłużenia. Może się jednak zdarzyć, że wierzyciel zapomni o usunięciu dłużnika z rejestru BIG nawet po uregulowaniu przez niego długu, dlatego były dłużnik powinien dopilnować tej kwestii.

Przygotowanie właściwych dokumentów

Ostatnim warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać kredyt, jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Każdy bank określa, co należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym. Najczęściej chodzi tutaj o dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (dowód osobisty, a w przypadku obcokrajowców – paszport oraz karta stałego pobytu) i zaświadczenie o dochodach. W tym ostatnim przypadku zamiast formularza podpisanego przez pracodawcę, banki coraz częściej akceptują wyciągi z rachunku osobistego (ROR), na który wpływa wynagrodzenie, a nawet PIT. W przypadku kredytów oferowanych online przeważnie ograniczana jest ilość niezbędnych dokumentów, a zamiast zaświadczenia o zarobkach można złożyć oświadczenie o ich wysokości, natomiast sprawdzenie tożsamości następuje po dokonaniu przelewu weryfikacyjnego na konto kredytodawcy (na przykład w wysokości 1 zł).

Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków wnioskodawca ma dużą szansę, aby otrzymać kredyt. Oczywiście banki rozpatrują każdy wniosek indywidualnie i stosują własne kryteria, na podstawie których podejmują decyzję kredytową, ale stabilne źródło dochodu, dobra zdolność kredytowa i brak zadłużenia to pozytywne czynniki, które na pewno pomogą w pożyczeniu pieniędzy od instytucji finansowej.

Powrót

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
KOSTKA KRAJ KLASA 1 NOWA DOSTAWA
880/tonaPLN
Kamień granitowy żółty 8/32
PRYZMAT 260 zł/tonaPLN
WĘGIEL KOSTKA PL gat.I SUPER PRODUKT !
900PLN
Sok pomarańcza 1l
3,99PLN
ZOBACZ MENU >>>
WĘGIEL BRUNATNY BOGATYNIA kl.12
JUŻ DOSTĘPNY 370 złPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie