menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
11 grudnia 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

08 Sie 2017

Interes pod kamieniem

Kisił dziadek, kisił ojciec, kisi syn, a w lipcu ich kiszona kapusta i kiszone ogórki znalazły się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Promują nasz region w Europie. – Pilnujemy jakości naszych produktów od początku, czyli od zasiania ogórków i nasadzenia kapusty – wyjaśnia Szymon Bednarek, właściciel rodzinnego gospodarstwa z Nowych Oborzysk

Pomysł by promować i wspierać regionalne produkty, smaki i technologie ich wytwarzania  oraz uchronić je przed zalewem bylejakości  narodził się w 1995 roku w Szwecji i Danii. Lata pracy i powstała Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Zrzesza rolników,  przetwórców i restauratorów, którzy oferują produkty o charakterystycznym dla regionu  smaku i opartym na tradycji sposobie wytwarzania. By ułatwić mieszkańcom i turystom  znalezienie tych produktów na rynku, opatrzono je tym samym logo. To swego rodzaju znak jakości.
   
Wielkopolska należy do sieci od 2008 roku, i przyznała już certyfikaty 124 wytwórcom lokalnego smaku.  Jako pierwsza z powiatu kościańskiego prawo do logo, w 2011 roku,  zdobyła  Spółdzielnia „Nowa Droga” z Kurowa. Do sieci należy też Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej „Frykas” z Kościana, Top Farms Wielkopolska – producent soków SOGO oraz spółka Bene z Lubinia – producent „Benedyktynki” . Od 11 lipca  region promuje też  Gospodarstwo Rolno – Warzywne Szymona Bednarka z Nowych Oborzysk.  Rodzina zajmuje się tradycyjnym  kiszeniem  kapusty i ogórków od ponad pół wieku.
   
- Moi rodzice zaczęli kisić  w 1965 roku. Sprzedawali to na targu w Kościanie i Śmiglu. Od 1976 roku ja prowadzę  gospodarstwo. Postawiłem szklarnie i folie, sadziłem pomidory i ogórki, ale cały czas – tak jak moi rodzice -  kisiłem – uśmiecha się Albin Bednarek. – Od 2014 roku gospodarstwo prowadzi syn Szymon z rodziną. Wprowadzili  tu nowego ducha…
   
Receptura nie jest tajna. Rodzina Bednarków kisi bowiem tak, jak robiono to w Wielkopolsce przynajmniej od dziesiątek lat. Kisi tylko to, co zbierze na własnym polu.  Na plantacji  - co podkreślają  Bednarkowie - do minimum ogranicza się używanie sztucznych nawozów i  środków ochrony roślin.  Obornik kupuje się u zaprzyjaźnionych rolników. Chwasty też usuwa się metodą ekologiczną.
   
- Po prostu, bierzemy z synową dziabki  i w pole.  Czego nie wyrwiesz, to będzie rosło. Prosta zasada – mówi Teresa Bednarek, mama pana Szymona.
   
Tylko w zeszłym roku rodzina ukisiła 6 ton ogórków i 120 ton kapusty.  W tym roku ogórków i kapusty ma być jeszcze więcej, bo zainwestowano w profesjonalne nawodnienie. Plantacja oferuje kilka odmian warzyw przeznaczonych do kiszenia.
   
- Przede wszystkim kisimy, a nie kwasimy – mówi poważnie Szymon Bednarek. - I kapusta, i ogórek poddawane zostają naturalnym procesom  fermentacji.  To bardziej czasochłonne, droższe i  niestety nie da się zatrzymać tego procesu, jak w przypadku kwaszenia chemią. Naturalnie,  kiszona kapusta nie jest biała, a lekko kremowa.  Co do smaku – polecam spróbować.  Oferujemy zdrowy, ekologiczny i tradycyjny produkt.
   
Swoje produkty rodzina sprzedaje w warzywniakach, sklepach mięsnych, restauracjom i stołówkom  w: Kościanie, Śmiglu, Czempiniu, Kurniku i w kilku punktach w Poznaniu. Ma około  25 odbiorców. Część kapusty kiszona jest na świeżo – codziennie jedna beczka, a część – pod specjalne zamówienie – leżakuje by kapusta była bardzo kwaśna.
   
- Kiszenie kapusty dla sklepów  trwa około dwóch tygodni. Tylko bardzo młoda kapusta kisi się zaledwie trzy dni – wyjaśnia Marta Bednarek. – Zaczynamy w czerwcu – kiedy z pola zbieramy najwcześniejsze odmiany, i kończymy w czerwcu, kiedy tniemy ostatnie główki ubiegłorocznej kapusty,  przechowywane w magazynie.
   
Ogórki siłą rzeczy kisi się tylko w tak zwanym sezonie ogórkowym. I kapustę, i ogórki kiszą w wielkich beczkach.  Nikt na bosaka kapusty nie ugniata, do tego służy ubijarka, ale dociska się ją tradycyjnie – wielkim, wyszorowanym do czysta kamieniem. Do wiaderek, znanych ze sklepów, produkty Bednarków trafiają tuż przed sprzedażą.
   
- Jesteśmy bardzo dumni z otrzymanego certyfikatu – mówi Szymon Bednarek. -  To znak jakości, który jednocześnie daje szansę  na promowanie  naszych kiszonek.  Mamy szansę prezentować je na różnych targach. Trafią do folderów reklamujących wielkopolskie smaki.
   
Certyfikat, co podkreśla, to jednak nie tylko powód do chluby, ale przede wszystkim zobowiązanie. Planuje w najbliższym czasie dofinansować swą małą, rodzinną przetwórnię, ale nie może zmienić procesu technologicznego produkcji, by nie stracić praw do logo. Lada tydzień logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska trafi na etykiety kwaszonek Bednarków.  (Al)

W gospodarstwie zgodnie pracują trzy pokolenia Bednarków: Albin i Teresa – nestorzy rodu, Szymon i Marta – aktualnie zarządzający gospodarstwem, oraz 10 letnia Amelia.  Fot. Alicja Muenzberg-Czubała 

    

GK 32/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (7) zobacz

  • -1 (1)

  Zdzisław B., w dniu 09-08-2017 21:48:41 napisał:

  Gorąco polecam,naprawdę- palce lizać! Pozdrowienia dla całej rodziny!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  ........., w dniu 10-08-2017 08:09:41 napisał:

  Podobno robią też dobry Bieber

  odpowiedz

  • 0 (2)

  vds, w dniu 10-08-2017 20:49:08 napisał:

  Eko produkty regionalne i lakiernia samochodowa pod jednym dachem? Trochę mało to ekologiczne. Pozdrawiam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  Kama, w dniu 14-08-2017 14:21:14 napisał:

  Jak kapusta to tylko od nich☺

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.167.44.32

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
Węgiel drobny kl.25
790zł/tona TRANSFER WIDZISZEWO NOWA DOSTAWAPLN
ORZECH WYSOKOKALORYCZNY ≤ 30MJ
980zł/tonaPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie