menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
22 października 2017, niedziela, Imieniny obchodzą:

Aktualności

22 grudnia 2016

Honory dla powstańców i żołnierzy

W minioną niedzielę na cmentarzu parafialnym w Gryżynie odsłonięto pamiątkowe tabliczki przy grobach powstańców wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Kościan i Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele pw. św. Barbary w Gryżynie z asystą honorową I Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego. Podczas mszy poświęcono orła, który wiosną przyszłego roku trafi na Monte Casino.

Godzinę później zaproszeni goście wraz z rodzinami powstańców i żołnierzy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie uhonorowano zmarłych: Antoniego Kasztelana - powstańca wielkopolskiego, szefa kontrwywiadu w Dowództwie Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r., który po kapitulacji dostał się do więzienia i jako więzień polityczny znajdował się w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, w styczniu 1942 r. sąd specjalny w Gdańsku wydał wyrok skazujący go na czterokrotną karę śmierci za działanie na szkodę państwa niemieckiego, a 14 grudnia 1942 wyrok wykonano przez zgilotynowanie, Teofila Wyssogota-Zakrzewskiego - powstańca listopadowego i podporucznika Wojska Polskiego, Jana Goliwąsa - powstańca wielkopolskiego i uczestnika kampanii wrześniowej, Kaspera Jakubowskiego - ochotnika walczącego w kompanii powstańczej w Krzywiniu, uczestnika walk na odcinku Leszno - Osieczna i Władysława Prałata - starszego strzelca Wojska Polskiego, uczestnika bitwy nad Bzurą i żołnierza II Korpusu Polskiego. Wspomniano też pochowanego w Poznaniu Józefa Antoniego Lossowa. Modlitwę wygłosił ks. Mieczysław Kaźmierczak, proboszcz z Gryżyny. Przypomniano życiorysy, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod tablicami i nagrobkami. Rozległa się też salwa honorowa.

Na boisku piłkarskim zaprezentowano pokaz walk rekonstrukcyjnych, w którym wystąpili: 3. Bastion Grolman, R.O.K. Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Grupa Operacyjna Maxxim i Towarzystwo Działań Historycznych 57. Pułku Piechoty. Przy Gościńcu uruchomiono strzelnicę Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a w samym Gościńcu czynna była wystawa okolicznościowa poświęcona powstańcom wielkopolskim, w tym m.in. Janowi Goliwąsowi, szefowi 2. szwadronu 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Kościanie. (kar)

Fot. AGK

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (2) zobacz

  • -1 (9)

  Piechu Pyr@, w dniu 22-12-2016 17:17:17 napisał:

  BYŁ APEL SMOLEŃSKI ROZUMIEM

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Wojtek, w dniu 26-12-2016 01:27:22 napisał:

  Znalazłem video z uroczystości: https://studionet24.pl/uroczystosc-ustawienia-pamiatkowych-tabliczek-przy-grobach-powstancow-wielkopolskich/

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.166.232.243

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

ZOBACZ MENU >>>
WĘGIEL, MIAŁ, EKOGROSZEK, BRUNATNY
DUSZYŃSKIPLN
ZOBACZ MENU >>>
ZOBACZ MENU >>>
Kamień sempertynit zielony 16/22
PRYZMAT 250 zł/tonaPLN
MIAŁ KL.22
620 zł.PLN
Zraz wołowy z nadzieniem po staropolsku
20PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie