menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
11 grudnia 2017, poniedziałek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

04 Sty 2017

Bóbr podgryza drzewa

Rozsmakował się w wierzbach, topolach i lipach rosnących na brzegach Kościańskiego Kanału Obry. Ślady ucztowania widać gołym okiem. Od kilku miesięcy bóbr gości w Kościanie. Miejscy urzędnicy mają nadzieję, że nie zadomowi się na dobre.

Bóbr nie po raz pierwszy zawitał do Kościana. W 2006 roku  „Gazeta Kościańska” pisała o gryzoniach, które ścięły drzewa w okolicy Łazienek i przy ul. Nadobrzańskiej. Mieszkaniec miasta zauważył wówczas dwa bobry, które upodobały sobie rozwidlenie pomiędzy Kościańskim Kanałem Obry i Kanałem Ulgi.

- To nie żadna sensacja. Bobry są wszędzie, a ostatnio penetrują Rów Wyskoć – mówił wówczas prof. Jerzy Karg ze Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Turwi. - Powinniśmy się cieszyć, bo ich obecność dobrze świadczy o stanie naszego środowiska.

Przed czterema laty gryzoń ściął drzewo przy Kościańskim Kanale Obry tuż przed granicą miasta od strony Racotu. W ubiegłym roku bóbr był widziany w rurze wylotowej na zapleczu dawnego zakładu komunalnego w Kościanie. Wyniósł się z miasta.

Kolejny bóbr pojawił się w Kościanie w miesiącach letnich. Ślady jego obecności zauważono w sierpniu. Dał o sobie znać obgryzając drzewa w pobliżu siłowni zewnętrznej na Łazienkach. Później żerował w pobliżu ogródków działkowych na ul. Łąkowej. Ostatnio zapuścił się dalej, w okolice targowiska i mostków.

- Nie rzuca się na stare drzewa. Nie podgryza klonów srebrzystych i kasztanowców. Woli wierzby, topole i lipy. Latem ściął dwa drzewka za mostem na ul. Marcinkowskiego – mówi Jerzy Frąckowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Kościanie. - Konsultowaliśmy się ze specjalistą. Stosujemy płyn, który ma go odstraszyć. Drzewa owijamy siatką. Mamy nadzieję, że ograniczając dostęp do pożywienie, uda nam się w humanitarny sposób pozbyć się bobra. Pracownik zajmujący się parkiem, każdego dnia dokonuje przeglądu drzew.

Bóbr stroni od ludzi, ale był widziany w kanale. Na cyplu na Łazienkach urzędnicy zauważyli jego ślady. Schodził stamtąd do wody. Nie trafili jednak na miejsce, które wskazywałoby, że na dobre zadomowił się nad kanałem.

- Bóbr jest gatunkiem chronionym. Jego populacja jest jednak tak duża, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał zarządzenie zezwalające na odstrzał bobrów w powiatach: kościańskim, gostyńskim, leszczyńskim, rawickim i mieście Lesznie – informuje naczelnik Frąckowiak. - Do „kościańskiego” bobra nie zamierzamy strzelać. Myślimy o jego odłowieniu, jeżeli nasze działania nie przyniosą skutku. Najłatwiej będzie to zrobić, gdy kanał będzie zamarznięty. (h)

Fot. Hanna Danel / Gazeta Kościańska

Powrót
Oceń artykuł: 30 0

Komentarze (20) zobacz

  • 15 (17)

  Anonim, w dniu 04-01-2017 09:00:06 napisał:

  słyszałem że był u Wiechcia kupić kombinerki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 5 (5)

  Anonim, w dniu 04-01-2017 09:00:10 napisał:

  Jeśłi jest zgoda na odstrzał to lepiej niech zwiewa.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Aldona, w dniu 04-01-2017 13:29:08 napisał:

  A świstak siedzi i zawija w sreberka

  odpowiedz

  • 6 (6)

  per232, w dniu 04-01-2017 15:56:56 napisał:

  Powinni nałożyć karę na bobra za nielegalną wycinkę drzew :)

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Skwar, w dniu 04-01-2017 16:05:47 napisał:

  Ponoć jest wydany list gończy za zbrodniarzem z aktualnym zdjęciem. Dane delikwenta: Bóbr Pospolity syn Zająca i Nutri zd Szczur PESEL: 03060208459 zamieszkały Kanał Obry numer utonął.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Anonim, w dniu 04-01-2017 16:59:25 napisał:

  slyszalem tez jak atakujac drzewo krzyczal allah akbar

  odpowiedz

  • 3 (3)

  xyz, w dniu 04-01-2017 17:29:26 napisał:

  Drodzy autorzy tego artykułu chciałbym zaprzeczyć temu pismu ponieważ jeden bóbr jak to państwo napisali w opisie grasuje czy sie rozsmakował jak to państwo napisali oczywiście sie z tym nie zgadzam ponieważ już od kilku lat bobrów w kanale obry i w rowach odsiąkowych jest całe mnustwo i co za tym idzie wywołuja one bardzo duże szkody w postaci okaleczonych drzew czy ich ścięcie . Można to nawet zauważyc na łąkach racockich,w parku kościańskim,koło targu ,na łazienkach,i przede wszystkim najwięcej od mostu na ul.Łąkowej wzdłuż całego kanału obry to co tu jest na tych zdjęciach to nie jedyny problem z bobrami na terenie kościana jest więcej tak mocno obgryzionych drzew które są zagrożeniem przez co grozi to im obaleniem a w szczególności narażenien na wywołane przez to szkody ....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (3)

  meliorant, w dniu 04-01-2017 22:53:53 napisał:

  Jakże szczegółowa informacja Profesora na temat bobra (1szt) na Kanale Wyskoć. Bobrów w powiecie jest od groma, ciut, ciut i jeszcze trochę, także proszę nie mówić o bobrze, a o bobrach - a liczba pojedyńcza może być zastosowana ze słowem plaga (plaga bobrów). Szkodą i środowisku i rolnictwu, i nie świadczą o niczym, a już na pewno nie ma się z czego cieszyć. Tragiczny artykuł, nierzetelny, kompromitujący autora i jego braki wiedzy. Pozdrawiam

  odpowiedz

  • 2 (4)

  łomatko, w dniu 05-01-2017 09:12:37 napisał:

  Tragiczny to jest ten komentarz. O bobrze nie mówi dziennikarz tylko szef odpowiedniego wydziału urzędu. Dziennikarz opisuje tylko działania urzędników.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  pomocnik, w dniu 05-01-2017 10:20:36 napisał:

  Widać że siatka tyle pomogła co umarłemu kadzidło,ma gościu niezłe zęby a my myjemy i tak się psują więc ruszajmy na drzewa ,i też będziemy mieli twarde lecz nieco kolorowe ale swoje...

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Anonim, w dniu 05-01-2017 11:45:53 napisał:

  Przecież siatkę założono na obgryzine już drzewa

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 05-01-2017 23:38:46 napisał:

  Ten sam bóbr ma chyba miesięczny,bo w czaczu na samicy w ciągu ostatnich dwóch dni położył dwa jesiony wystarczy wjechać na Dk5 na most i ładnie sobie obejrzeć .Chyba że to jego familia

  odpowiedz

  • 2 (2)

  regionalista, w dniu 08-01-2017 13:35:29 napisał:

  a co na to towarz. Ziemi Koscianskiej ! Jak zwykle obsewuja i licza ptaszki na tzw. zalewie woniejskim ,żeby mieć temat na kilka ,, wykladow ,, .

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Boberek, w dniu 10-01-2017 17:21:03 napisał:

  Na jednej fotce widać dopitą małpkę, może wypił za dużo i wgryzł się w temat? Fajne szczurki z tych Bobrów , ale mogłyby żerować trochę dalej.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  bóbr, w dniu 12-01-2017 12:34:21 napisał:

  Łojta łojta czepiacie się ja już od wieków to robię,i kiedyś ludziom to nie przeszkadzało ,a drzewo na opał mieli już ścięte ,coś muszę robić zamiast dywagacje na necie pisać,to tyle ruszam na wycinkę,hej..

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.167.44.32

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

WĘGIEL, MIAŁ, EKOGROSZEK, BRUNATNY
DUSZYŃSKIPLN
MIAŁ WYSOKOKALORYCZNY z węglem PL - SUPER JAKOŚĆ
NOWA DOSTAWA 720zł/PLN
BRYKIET TORFOWY
620PLN PRYZMAT POLECA 500PLN
U nas zjesz najtaniej i najsmaczniej !!!
ORZECH GRUBY KRAJOWY - GAT I
DUSZYŃSKI 890zł/tonaPLN
WĘGIEL, MIAŁ, EKOGROSZEK, BRUNATNY
DUSZYŃSKIPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie