menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
23 listopada 2017, czwartek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

07 Lis 2017

Drożej za wywóz śmieci?

Czy opłata za odbiór śmieci od mieszkańca wzrośnie? - Na razie staramy się nie podnosić stawek – mówiła podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Kościana przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT w Czempiniu Dorota Lew-Pilarska

Jednym z punktów programu ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej było sprawozdanie z działalności Związku Międzygminnego CZO SELEKT. Obecnie zrzesza on siedemnaście lokalnych samorządów. Wśród nich są miasto Kościan, gmina Kościan i gmina Czempiń. Podsumowując rok 2016 przewodnicząca zarządu SELEKT-u wspomniała o drastycznym wzroście opłaty środowiskowej za składowanie odpadów. Obecnie jest to nieco ponad 24 złote za tonę. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od stycznia 2018 roku opłata ma wzrosnąć do 140 złotych, a w kolejnych latach do 170 i 270 złotych. Radny Zbigniew Majchrzak pytał, czy ta podwyżka przełoży się na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców.

    - Budżet jest uszyty na miarę. Liczymy i szacujemy. Na razie pieniędzy nam wystarcza – mówiła Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca Związku Międzygminnego CZO SELEKT. - Na razie opłaty nie podnosimy, co nie oznacza, że nie będziemy musieli tego zrobić. System musi się zbilansować. Opłaty, które wejdą w życie przełożą się na mieszkańców. Wszelkimi sposobami staramy się to opóźnić. Prowadzimy zintensyfikowane działania windykacyjne. Ściągamy należności od mieszkańców, którzy nam nie płacą.

    Przewodnicząca zarządu SELEKT-u przypomniała, że na podwyżkę stawek opłat za śmieci musi wyrazić zgodę Walne Zgromadzenie. Zasiadają w nim przedstawiciele gmin członkowskich. Jeżeli związek będzie miał deficyt, to straty będą musiały pokryć lokalne samorządy. Samo wprowadzenie wyższych stawek to procedura, która zajmie kilka miesięcy.
    - Nikt tego nie chce – podkreślała Dorota Lew-Pilarska.

    Dziś trudno powiedzieć, jakie będą skutki podniesienia opłaty środowiskowej. Jest to uzależnione od ilości śmieci.
    - Rzeczą katastrofalną jest podwyższenie opłaty środowiskowej. Wszyscy to odczujemy, nie tylko poprzez opłaty śmieciowe. Dlatego samorządowcy w wielu korporacjach protestowali wobec takich stawek, które są podnoszone radykalnie, i to z roku na rok. Podwyżka, która ma wejść w życie z początkiem 2018 roku jest zbyt dotkliwa – dodał burmistrz Kościana Michał Jurga.

    Związek Międzygminny CZO SELEKT stosuje dwie stawki opłat za śmieci w gospodarstwach domowych. W przypadku segregacji odpadów jest to 10 złotych od osoby. Dla śmieci niesegregowanych opłata jest dwa razy wyższa. (h)

GK 44/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (3) zobacz

  • 2 (2)

  kościaniak, w dniu 08-11-2017 18:13:34 napisał:

  Koniec końców okaże się, że im bardziej drobiazgowo będziemy segregować odpady to dodatkowo przyjdzie nam coraz więcej płacić. Chociaż, de facto, śmieci na wysypiskach będzie się składowało coraz mniej. Gdzie tu sens i jakakolwiek logika. Paranoja.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Xxxxx, w dniu 08-11-2017 18:44:31 napisał:

  Wciąż by tylko podnosili oplaty a jak maja zbior śmieci wielogabarytowe i sie wystawi to i tak wszystkiego nie zabieraja wiec za co mamy wiecej płacić...Tylko by kase chcieli i nic wiecej...

  odpowiedz

  • 1 (3)

  edek, w dniu 09-11-2017 21:56:16 napisał:

  cały cyrk z selektem/goapem czy jakby te twory zwać istnieje tylko po to żeby zamieszać zamącić i finalnie WYDOIĆ mieszkanców, całe te pierdy o konieczności niby segregowania to pic i tyle, tylko wyciągac kasę! jezeli ciagle słyszymy ze przecież na surowcach wtórnych sie zarabia to jakim cudem mieszkancy dostarczający produkt firmie odzyskującej surowce maja za to płacić? czy tankując na orlenie koncern płaci nam za odbiór tego co wyprodukował?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.158.214.111

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Wykwintne dania FINEZJA POLECA !!!
24PLN 18 zł. W NIEDZIELE I ŚWIĘTA !PLN
U nas zjesz najtaniej i najsmaczniej !!!
ZAPRASZAMY NA JESIENNE PARTY !!!
FINEZJA PLN
STYPY-CATERING-IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
UROCZYSTOŚCI RODZINNE - NOWA JAKOŚĆ !
Finezja tel. 655 120 995PLN
ZOBACZ MENU >>>

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie