menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

15 listopada 2017

Deszczówka to nie ściek

W zbiornik retencyjny przy okazji budowy boiska dla Szkoły Podstawowej nr 1 zainwestował samorząd Kościana. Takie rozwiązanie to sposób na odciążenie kanalizacji deszczowej, i krok w kierunku oszczędzania wody. Zatrzymanie wody na nieruchomości coraz częściej będzie warunkiem uzyskania przyłącza do kanalizacji deszczowej

    Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, wody roztopowe i opadowe nie są uważane za ściek. Powinny pozostać na nieruchomości. Zagospodarowanie takich wód jest obowiązkiem ich właściciela. To ważne z punktu widzenia zasobów wodnych, które w Polsce są na niskim poziomie.

    - Nie jest to wyolbrzymione, a w ostatnich latach można zaobserwować spadek zasobów wodnych nie tylko w Polsce. Dlatego zasadnym jest odpowiedni szacunek dla wody, coś, co dziś nie jest modne w Polsce musi stać się rozwiązaniem oczywistym – uważa Dawid Borkowski, wiceprezes Wodociągów Kościańskich Spółka z o. o. - Podczas budowania terenów zielonych należy wykonywać zbiorniki otwarte lub podziemne, które pozwolą na zmagazynowanie wody by wykorzystać ją w okresach niedoboru. Z drugiej strony zbiorniki podziemne czy też systemy rozsączania wody w gruncie za pomocą specjalnych systemów pozwala odciążyć kanalizację deszczową.

    W Kościanie woda opadowa trafia do kanalizacji deszczowej, a następnie do kanału Obry. Możliwości systemu są ograniczone. Widać to podczas intensywnych opadów. Coraz większa ilość obszarów utwardzonych powoduje, że w wielu miejscach deszczówka nie nadąża z obiorem wody. Ten problem rzutuje na decyzje o warunkach przyłączy do deszczówki dla nowych obiektów. W przypadku budynków, które powstają na terenie po dawnej fabryce mebli i cukrowni Wodociągi Kościańskie wydały warunki na wykonanie skrzynek rozsączających. Pozwalają one na opóźnienie i zmniejszanie ilości wody wpływającej do kanalizacji deszczowej.

    Systemy drenowania wody na terenach zielonych, systemy do przechowywania wody i wykorzystywania jej w okresach niedoboru i systemy do magazynowania wody w okresach jej nadmiaru to rozwiązania, które można zastosować także dla mniejszych obiektów. Dlaczego warto rozważyć ich budowę? Bo to przede wszystkim oszczędność wody.

    - Gospodarstwo domowe na dobę zużywa średnio sto pięćdziesiąt litrów wody na osobę. Około połowy tej ilości wykorzystywane jest na inne cele niż spożywcze, czyli do spłukiwania, sprzątania czy podlewania ogrodu. Warto rozważyć używanie do tych celów wód z opadów atmosferycznych – wyjaśnia Borkowski. - W Polsce ten temat jest jeszcze słabo rozpowszechniony. U naszych sąsiadów, jak Niemcy i Szwecja, powoli tradycyjne systemy kanalizacji deszczowych zastępują alternatywne systemy retencji i rozsączania tej wody. Zanim pozwolimy „naszej” wodzie z opadów atmosferycznych wpłynąć do kanalizacji deszczowej zastanówmy się czy nie „oddajemy” naszych pieniędzy, a przede wszystkim najważniejszego, upragnionego środka jakim jest życiodajna woda.

    Do przechowywania wody można użyć nieczynne szamba. Wystarczy poddać je czyszczeniu. Sprawdzają się także zbiorniki o pojemności metra sześciennego.

    W Kościanie część wód opadowych zamiast do kanału Obry trafia do oczyszczalni ścieków w Kiełczewie. Tajemnicą poliszynela jest, że wielu mieszkańców rynny spustowe wpina do kanalizacji sanitarnej, eliminując w ten sposób problem zalewania posesji. Dla oczyszczalni ma to jednak zgubne skutki. Obiekt jest przystosowany na przyjęcie 7 tysięcy metrów sześciennych ścieków. Zdarza się, że podczas intensywnych opadów deszczu wpływa tam nawet 18 tysięcy metrów sześciennych ścieków przy dobowej produkcji wody na poziomie 3 – 4,5 tysiąca metrów sześciennych.

    - Przygotowujemy się do kontroli. Przyjmiemy dość restrykcyjną politykę i będziemy karać za nielegalne podłączenia deszczówki do kanalizacji sanitarnej – zapowiada wiceprezes Wodociągów Kościańskich. - Wybijanie kanalizacji sanitarnej to często efekt tego, że ktoś z sąsiadów odprowadza do niej deszczówkę. (h)

GK 45/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (16) zobacz

  • 2 (2)

  jan, w dniu 15-11-2017 11:37:01 napisał:

  dobrze że ktoś za to się zabierze zalewa mnie kanalizacja przy większych ulewach a sąsiedzi mają wpięte rynny do sanitarki

  odpowiedz

  • 2 (2)

  mmmm, w dniu 15-11-2017 11:39:35 napisał:

  Na Szymborskiej wszyscy chyba mają deszczówkę odprowadzoną do sanitary. Brak wiedzy, świadomości ????

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Anonim, w dniu 15-11-2017 13:28:12 napisał:

  i wiele osób które pracują wodociągach,urzędach może mieć to samo ...

  odpowiedz

  • -1 (3)

  qwertyuiop, w dniu 16-11-2017 08:57:20 napisał:

  Tak to jest, jak wodociągi zamiast modernizować i udrażniać kanalizację, zajmują się wspinaczką ściankową i obserwowaniem gwiazd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  kanał obry, w dniu 17-11-2017 10:30:15 napisał:

  prawnie deszczówka to ściek,tylko nie bytowy i na jej zrzut do kanalizacji deszczowej jest wymagane pozwolenie wodno-prawne

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  lacky, w dniu 20-11-2017 11:04:46 napisał:

  Stan niepewności i informacyjnego chaosu wokół projektu nowego Prawa wodnego trwa. Niestety, jak na razie próżno oczekiwać kompleksowej analizy i odpowiedzi na licznie pojawiające się pytania o skutki wejścia w życie ustawy. I fakt-w projekcie ustawy z obecnym brzmieniem art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, nie sposób nie zauważyć, że w zaproponowanej przez autorów projektu nowej definicji "ścieków", nie znalazły się wody opadowe i roztopowe (czyli tzw. deszczówka).

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 21-11-2017 10:38:47 napisał:

  a ja widziałem na ulicy śmigielskiej na przeciwko lidla ładny domek i tam rynny są wpiete w kanalizację . przypadek ? brak wiedzy ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 21-11-2017 16:04:56 napisał:

  Mam odnosić na swoich ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.82.81.154

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

WĘGIEL BRUNATNY BOGATYNIA kl.12
JUŻ DOSTĘPNY 370 złPLN
UROCZYSTOŚCI RODZINNE - NOWA JAKOŚĆ !
Finezja tel. 655 120 995PLN
NOWOŚĆ NOWOŚĆ !!!
Węgiel orzech Marcel kl.30 1100 złPLN
WĘGIEL ORZECHO-KOSTKA GAT.I
PRYZMAT 825PLN
DREWNO OPAŁOWE KLAPKI POLECAMY !
PRYZMAT 160PLN
KAMIEŃ CIĘTY
Płyty z kamienia polnego o gr.3cm w cenie 1zł/kg (80zł/m2)PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

zobacz wszystkie