menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

12 kwietnia 2017

Dekada z Janem Pawłem II

Dziesięć lat temu, 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II na Placu Niezłomnych w Kościanie odsłonięto pomnik Papieża Polaka. Powstał dzięki pracy społecznego komitetu, datków mieszkańców i dotacji samorządów powiatu, miasta i gminy

Koncepcja pomnika, jak wiele dzieł, rodziła się w zamęcie. Jego postawienie jako pierwszy zapowiedział na naszych łamach starosta Andrzej Jęcz, a kilka dni później taką samą deklarację złożył burmistrz Kościana Jerzy Bartkowiak. Ostatecznie sprawę wziął w swoje ręce Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II, na czele którego stanęła Barbara Mizerka. W marcu 2006 roku wybrano lokalizację i koncepcję pomnika, a jego wykonanie zlecono Wiesławowi Koronowskiemu, kierownikowi katedry rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ustalono, że papież spacerował będzie po Placu Niezłomnych wśród gołębi z brewiarzem w rękach. Realizacja tej wizji kosztowała ostatecznie około 70 tysięcy złotych, z czego 24 tysiące zebrał społeczny komitet, a resztę kosztów pokryły samorządy powiatu, miasta i gminy.

W poniedziałek, 11 marca 2007 roku, o godzinie szesnastej, cztery osoby załadowały mierzącą dwa metry i ważącą 350 kilogramów postać z brązu na pakę ciężarówki przed pracownią Wiesława Koronowskiego w Puszczykówku i o godzinie 17.30 ustawiły ją na placu przed firmą Granit-Mar w Kościanie, gdzie wykonany miał być postument. W tym czasie ruszała modernizacja Placu Niezłomnych. Wyłożono go kostką granitową, odnowiono tablice pamiątkowe, ustawiono ławki, zamontowano nowe oświetlenie.

W piątek, 30 marca 2007 roku, w samo południe, przed zamontowaniem ośmiokątnego postumentu z jasnoszarego fińskiego granitu wmurowano kamień węgielny. W metalowej tubie, która spoczęła w ziemi, zamknięto akt erekcyjny wraz z numerem „Gazety Kościańskiej” sprzed dwóch lat, w którym opisane były uroczystości żałobne na Ziemi Kościańskiej po śmierci Jana Pawła II. Obecnym na uroczystości włodarzom i księżom wręczono kopie aktu erekcyjnego. Po zamontowaniu postumentu na plac przyjechał pomnik. Figurę dopasowano do granitu, zamontowano odlane w brązie gołębie. Cała operacja trwała półtorej godziny. Zanim pomnik szczelnie owinięto suknem obecni na placu oddali się cichej modlitwie.

W poniedziałek, 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci Papieża Polaka przy Placu Niezłomnych w Kościanie odsłonięto i poświęcono pomnik Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą w kościele pw. Pana Jezusa odprawił ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. O godzinie 19. na wypełnionym po brzegi Placu Niezłomnych rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wzięli w niej udział członkowie społecznego komitetu budowy pomnika, władze samorządowe powiatu, miasta i gminy, proboszczowie z dekanatu kościańskiego i liczne poczty sztandarowe. Na początek zabrzmiała wykonana przez orkiestrę dętą pieśń ,,Madonno, Czarna Madonno’’, a chór Zespołu Szkół nr 3 pod dyrekcją Izabeli Woźniak wykonał ,,Barkę’’ - ulubiony utwór Jana Pawła II. Na Placu Niezłomnych zabrzmiały też: ,,Nie lękam się’’ i ,,Abba Ojcze’’.

Pomnik okryty biało-czerwonym płótnem odsłonili: Barbara Mizerka – przewodnicząca społecznego komitetu budowy pomnika, starosta Andrzej Jęcz, burmistrz Kościana Michał Jurga i wójt gminy Kościan Henryk Bartoszewski. Po poświęceniu pomnika i okolicznościowych przemówieniach przed figurą papieża złożono liczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Do późnych godzin nocnych plac tętnił życiem.

Siedem lat później, 27 kwietnia 2014 roku, postument przestał być pomnikiem Papieża Polaka, a stał się pomnikiem świętego Jana Pawła II. Przez dekadę pomnik na trwałe wrósł w miejski krajobraz. O tym, że jest mieszkańcom potrzebny świadczą wciąż świeże kwiaty i płonące przed nim znicze. (s)

Fot. Paweł Sałacki  /  © Gazeta Kościańska   / GK 14/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (3) zobacz

  • 5 (7)

  M., w dniu 12-04-2017 10:29:51 napisał:

  Miło powspominać i zobaczyć znajomych na zdjęciach sprzed 10 lat.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  ktos, w dniu 12-04-2017 21:04:40 napisał:

  Wszystko pięknie...tylko barwy narodowe nie takie..... ktoś źle nałożył flagę...

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Anonim, w dniu 19-04-2017 16:24:17 napisał:

  Byłem tam wtedy. To już 10 lat... :(

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.226.132.197

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

ORZECH GRUBY KRAJOWY - GAT I
DUSZYŃSKI 890zł/tonaPLN
Kamień granitowy różowy 70/150 do gabionów
PRYZMAT 240,00PLN
Margaryna zwykła ,mleczna 250g
1,69PLN
Piasek-Żwir-Żwir płukany
PRYZMAT 45 zł - 55 złPLN
Kamień bazaltowy brązowy 11/16
PRYZMAT 220 zł/tonaPLN
Butla z gazem - Najtaniej w mieście PRYZMAT
(WYMIANA Z DOSTAWĄ) 55 złPLN
MIAŁ Z WĘGLEM 25-26MJ
NOWA DOSTAWA720/tPLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

 • Sprzedam
  Sprzedam samochód Syrene 105 oplacana garazowana cena 7000 więcej
 • mieszkanie
  sprzedam mieszkanie 2 pokojowe , kuchnia, łazienka, ubikacja - 47 więcej
 • Alufelgi 16"
  Sprzedam Alufelgi 16" 16x7J 5x112 ET 35 Otwór centralny 70mm Stan widoczny na foto. więcej
zobacz wszystkie