menu>
Ostatnie wypowiedzi na forum
12 grudnia 2017, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

23 Sty 2017

Czekają na zapłatę

Problem z zapłatą za wykonane roboty budowlane przy inwestycjach drogowych mają firmy z powiatu kościańskiego, będące podwykonawcami spółki Dromost Plus z Żabna. Jej zadłużenie sięga 4 mln zł. Niektórzy czekają na wypłatę zaległych 100 tys. zł, a inni na spłatę jeszcze większych kwot

Kilka lat po ogłoszeniu upadłości przez spółkę Dromost powstał Dromost Plus. W Krajowym Rejestrze Sądowym spółkę tę zarejestrowano 6 października 2015 r. Dotychczasowy prezes Dromostu został w Plusie dyrektorem. Firma ta miała dzierżawić urządzenia, maszyny i pomieszczenia należące do Dromostu. Jakiś czas temu umowa ta miała zostać wypowiedziana. Stąd problemy.

Według danych Urzędu Zamówień Publicznych tylko w ubiegłym roku Dromost Plus wygrał 15 przetargów. Szacunkowa wartość zamówień przekroczyła 9 mln zł. Najwięcej inwestycji firma wykonywała w Wielkopolsce, a instytucją, która najczęściej udzieliła jej zamówień był Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Najdroższą z inwestycji - przekraczającą 3 mln zł - była przebudowa ciągu dróg powiatowych Nowa Wieś - Żegrówko - Karśnice. Przetarg na to zadanie ogłosił Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie. Inwestycja ta realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Wykonawcą została firma Dromost Plus Sp. z o.o. z Żabna. Projekt przebudowy tej powiatowej drogi przewidywał m.in. wyrównanie istniejącej nawierzchni, położenie na długości ponad 7 kilometrów nowej nawierzchni bitumicznej, poszerzenie i położenie kostki brukowej na chodnikach w Nowej Wsi, Żegrówku, Żegrowie, Bielawach i Karśnicach (dojścia do posesji), przebudowę skrzyżowań z drogą powiatową i drogami gminnymi, utwardzenie zjazdów na pola, ustawienie barier energochłonnych, odtworzenie, odmulenie i kopanie rowów, skarpowanie pobocza, wymianę kratek ściekowych na przykrawężnikowe i odnowienie gzymsów na moście w Karśnicach. Zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową prace miały zakończyć się w listopadzie 2016 r. Do zrobienia wciąż pozostały kosmetyczne prace.

- Firma skasowała pieniądze nie płacąc podwykonawcom. Wciąż też nie skończyli budowy. Co z gwarancją i usterkami? - zastanawia się jeden z kościańskich przedsiębiorców.

- Na drodze Nowa Wieś -Żegrówko - Karśnice pozostały do wykonania kosmetyczne poprawki. Jesteśmy do końca rozliczeni z wykonawcą. Mamy wykaz usterek - potwierdza Dariusz Korzeniowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie, przyznając, że już wysłano oficjalne pismo do Dromostu Plus z zaproszeniem na spotkanie, by wyjaśnić krążące pogłoski. - Mróz i śnieg uniemożliwia ich przeprowadzenie, dlatego czekamy. Mam niepotwierdzone informacje, że prace te zostaną wykonane przez Dromost Plus. Jeśli wykonawca tego nie zrobi, możemy zlecić je innej firmie. Nie ma problemu, bo żądamy od wykonawców zabezpieczenia na cały okres gwarancji. Mogą ją przekazać w gotówce, formie weksla lub polisy. W momencie płatności faktury żądaliśmy zaświadczenia, że roszczenia zostały zabezpieczone.

Część prac przy tej powiatowej inwestycji zlecono podwykonawcom. Oficjalnie do Zarządu Dróg Powiatowych zgłoszono trzy takie firmy. Ich faktury zostały zapłacone. Niewykluczone jednak, że to nie wszyscy podwykonawcy.

W ubiegłym roku Dromost Plus wygrał też przetarg na remont cząstkowy nawierzchni bitumicznej na drogach wojewódzkich 323,434 i drodze krajowej nr 5 na terenie działania Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kościanie oraz na ułożenie warstwy wiążącej i ścieralnej na ulicach Towarowej i Północnej w Czempiniu.

- Mam spore szanse na odzyskanie pieniędzy, bo jestem na liście zgłoszonych podwykonawców i będę się domagał wypłaty wynagrodzenia od Wojewódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Nie wiem dlaczego wypłacili Dromostowi Plus należność bez potwierdzenia, że uregulowali należność wobec podwykonawców. Mam na to dokumenty - mówi inny z podwykonawców Dromostu Plus. Wykonywał roboty przy bieżącej konserwacji nawierzchni drogi wojewódzkiej Szołdry - Czempiń. To nie pierwsza jego wspólna inwestycja z tą firmą. - Gdy upadał Dromost miałem szczęście, bo udało mi się uciec spod topora. Teraz firma zalega mi około 100 tysięcy złotych.

Znowelizowane przepisy prawa zamówień publicznych zabezpieczyły interesy podwykonawcy, zwłaszcza wtedy, gdyby wykonawca odmawia wypłaty całości lub części wynagrodzenia. Przepisy stanowią, że zawierający umowę z podwykonawcą, inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty wykonane przez podwykonawcę. Podwykonawcy mogą więc żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, ale także od inwestora.

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie wierzycieli z zarządem firmy. Atmosfera była nerwowa. Część poirytowanych brakiem zapłaty wierzycieli zagroziła złożeniem doniesienia do prokuratury. Całą winę zrzucono na zarządzanie przez jednego z pracowników, który jest obecnie na chorobowym. Jak wyliczono, zadłużenie spółki to około 4 mln zł. Firma ma otrzymać około 1,5 mln zł za wykonane prace budowlane. Nie wyjaśniono co się stało z pozostałą kwotą 2,5 mln zł. Kolejne spotkanie ma się odbyć w tym tygodniu. (kar)

Gazeta Kościańska 3/2017

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (2) zobacz

  • 2 (2)

  wk, w dniu 28-01-2017 23:55:07 napisał:

  Robótka dla CBA zapewniona na lata ...

  odpowiedz

  • 2 (2)

  wkurzony, w dniu 30-01-2017 18:39:22 napisał:

  Ustawa Prawo Zamówień Publicznych mówi, że inwestor też odpowiada za długi wykonawcy i w przypadku nieuregulowania przez niego należności podwykonawcom musi zapłacić ze swej kasy a potem niech se dochodzi od wykonawcy albo niech umniejszy jego wynagrodzenie. Niech powiat zapłaci tym ludziom !!!!! A te szuje z Żabna już nie powinny dostać żadnej roboty w okolicy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać
numer ip Twojego komputera: 54.226.132.197

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje z Kościana i okolic na superokazje.net !

Nowy PUB w Śmiglu. Zobacz menu>>>
HIT CENA !!! WIENERBERGER KLINKIER KOSMO GAT.I
2,40 sztukaPLN
Organizacja imprez okolicznościowych
Nowa Jakość - Finezja zaprasza !PLN
ZOBACZ MENU >>>
NOWOŚĆ NOWOŚĆ !!!
Węgiel orzech Marcel kl.30 1100 złPLN
ORGANIZACJA IMPREZ RODZINNYCH
Finezja tel. 655 120 995PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.koscian.net

 • Sprzedam
  Sprzedam samochód Syrene 105 oplacana garazowana cena 7000 więcej
 • mieszkanie
  sprzedam mieszkanie 2 pokojowe , kuchnia, łazienka, ubikacja - 47 więcej
 • Alufelgi 16"
  Sprzedam Alufelgi 16" 16x7J 5x112 ET 35 Otwór centralny 70mm Stan widoczny na foto. więcej
zobacz wszystkie